První část čištění Bořího lesa od munice provede pražská Borgata

15.10.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brno 15. října (ČTK) - Odborná pyrotechnická firma Borgata z Prahy vyhrála soutěž na vyčištění prvních 50 hektarů Bořího lesa na Břeclavsku od rozeseté munice. Práce by měla zahájit ještě letos, sdělila dnes ČTK mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Za deset let je třeba vyčistit 500 hektarů, na nichž se nachází nevybuchlá munice. Kvůli ní je les pro lidi nebezpečný a v minulosti už po výbuchu zemřelo několik lidí.

O zakázku Lesů ČR se ucházely tři firmy. \"Nabídnutá cena se týkala dekontaminace jednoho hektaru lesa při nalezení sto kusů munice. Společnost Borgata nabídla cenu 81.400 bez DPH, CZ TEAM 82.000 korun bez DPH a DESTRUX 88.000 bez DPH. Všechny nabídky splnily požadovaná kritéria,\" uvedla Jouklová.

Zvítězila firma, která měla nejnižší cenu. \"V daném terénu se nikdy nedá přesně říci, kolik granátů či nábojů se najde. Proto je cena za pyrotechnický průzkum stanovena podle počtu nalezené munice, která se na místě skutečně najde, což je přesně zakotveno ve smlouvě,\" uvedl správní ředitel Lesů ČR Igor Kalix.

Borgata zpracuje a předloží Pyrotechnické službě Policie ČR ke schválení technologický postup prací. Poté může zahájit asanaci. Firma by měla zakázku dokončit dva roky od podpisu smlouvy. Vyčištění 50 hektarů je úvodní etapou dekontaminace daného území. Sanace všech 500 hektarů by měla stát 50 milionů, prostor by měl být vyčištěný do deseti let.

Munice pochází z továrny Muna, kterou v Bořím lese zřídili Němci za druhé světové války. Vyráběli v ní granáty a bomby. Po osvobození v dubnu 1945 Rudá armáda továrnu vyhodila do povětří a munice se rozletěla všude kolem do prostoru o rozloze 750 hektarů. V minulosti se podařilo vyčistit 250 z nich. Dosud se tam nasbíralo 22.000 kusů nevybuchlé munice.

Les je volně přístupný lidem a je pro ně nebezpečný. Po nálezu munice v něm zemřelo pět lidí. Poslední obětí se stal v roce 1990 čtrnáctiletý chlapec. O vyčištění Bořího lesa jednala letos v únoru vláda, následně se problému ujaly Lesy ČR. Jihomoravský kraj řešil likvidaci munice několik let, avšak po loňském výbuchu munice ve Vrběticích na Zlínsku na vládu apeloval, aby se věcí zabývala.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK