Vláda bude v pondělí rozhodovat o prolomení limitů na dole Bílina

18.10.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 18. října (ČTK) - Ministři by na pondělním výjezdním zasedání v Ústí nad Labem mohli učinit dlouho očekávané rozhodnutí o těžebních limitech. Podle informací ČTK budou na jednání kabinetu dva návrhy usnesení, o nichž se bude pravděpodobně hlasovat. Oba počítají s prolomením limitů na dole Bílina. Zasedání vlády budou kvůli rozhodnutí o limitech provázet protesty, a to jak zastánců, tak odpůrců prolomení limitů.

\"S prolomením limitů na dole Bílina počítáme. Bez pokračování těžby uhlí v něm by měla problém domácí energetika a zásobování obyvatel tuhými palivy a centrálním teplem z teplárenství by bylo v budoucnosti velmi ohroženo,\" řekl ČTK Vladimír Budinský ze Severočeských dolů patřících do skupiny ČEZ, která důl Bílina vlastní. Vytěžené uhlí má být prioritně určeno pro potřeby českého teplárenství.

Usnesení se naopak liší v postoji k dalšímu nakládání s dolem ČSA, patřícímu společnosti Severní energetická. Prolomení limitů na tomto dole by zasáhlo do lidských sídel. První z usnesení počítá návrhem ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD), aby se rozhodnutí odsunulo do roku 2020. Zároveň mu nebo jeho nástupci ukládá, že v případě neplnění cílů a opatření energetické koncepce má vládě předložit návrh na další úpravu limitů. Druhé z usnesení se omezuje pouze na požadavek, aby ministr průmyslu do konce roku 2020 v rámci vyhodnocení energetické koncepce předložil analýzu potřeb hnědého uhlí.

\"Z debaty o strategických energetických potřebách českého státu se ztratilo jakékoli racionální jádro,\" řekla k tomu ČTK mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Dodala, že pokud se rozhodnutí o ČSA posune do roku 2020, dodávky dalšího uhlí budou možné až za deset let, tedy v roce 2030. \"Mezitím Severní energetická postupně odstaví další dva technologické celky, ukončí těžbu skrývky a nakonec také těžbu uhlí,\" řekla. Před ústeckým krajským úřadem bude proto v pondělí demonstrovat na podporu prolomení limitů několik stovek horníků.

Mluvčí Strany zelených Jan Žáček ČTK řekl, že protest na pondělí do Ústí chystají i odpůrci prolomení limitů. Zástupci ekologů, lékařů, vědců a nevládních organizací v pátek zaslali premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) dopis, ve kterém odmítají jakékoliv prolomení limitů včetně dolu Bílina. Upozorňují v něm na vážné hrozby pro zdraví a kvalitu života lidí, ekonomiku i energetiku, které by podle nich prolomení limitů přineslo. Neměnit současné limity doporučili ve svých usneseních také tři výbory úřadu vlády.

\"Obě dvě varianty prolamují limity na velkolomu Bílina, a to velmi nešťastným způsobem. Je k nim přiložena mapka, podle které by se hrana lomu přiblížila na 330 metrů k Mariánským Radčicím a dokonce na 170 metrů k Brňanům,\" upozornil Jan Rovenský z hnutí Greenpeace.

O prolomení limitů stanovených vládou v roce 1991 se hovoří několik let. Ministerstvo průmyslu v lednu představilo čtyři varianty toho, jak s nimi dále naložit. Kromě prolomení pouze na Bílině bylo možností úplné zachování nebo úplné prolomení limitů. Mládek dříve navrhoval posunutí limitů v dole ČSA, což by znamenalo zbourání asi 170 domů v Horním Jiřetíně. V červnu oznámil, že od tohoto plánu upustil, protože studie, které si nechalo MPO vypracovat, ukázaly, že tento postup by se těžařům nevyplatil.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK