Městský soud původně žalobu zamítl, nepřiznal totiž ekologickým sdružením pozici účastníků řízení. Jejich argumenty proti postupu SÚJB a ministerstva životního prostředí vůbec neřešil. Proto nevládní organizace podaly kasační stížnost. NSS svůj rozsudek zatím v plném znění nezveřejnil, je však jasné, že nyní žalobu znovu projedná městský soud. \"Musí se tentokrát žalobou věcně zabývat,\" řekl ČTK právní zástupce tří spolků Pavel Doucha.
Nevládním organizacím se především nelíbil postup ministerstva životního prostředí při posuzování vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Podle nich ministerstvo nevyhodnotilo skutečné dopady konkrétních typů reaktorů na životní prostředí. EIA údajně neřešila ani schopnost zařízení odolat různým vnějším ohrožením, jako je pád dopravních letadel a teroristický útok. Ministerstvo se prý také vůbec nevypořádalo s námitkami nevládních organizací.
Žaloba ovšem formálně směřovala až proti následnému rozhodnutí SÚJB, její dřívější podání předpisy neumožňovaly. Taktéž postup SÚJB považují ekologové za zcela netransparentní. Vystupoval prý spíše jako konzultační orgán státního podniku ČEZ.
Napadené rozhodnutí SÚJB je podle Douchy velmi významné, ačkoli rozšíření Temelína zatím zůstává pouze na papíře. \"Jde o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, pokud by se Temelín skutečně rozšiřoval. Je to souhlas s umístěním stavby z hlediska jaderné bezpečnosti,\" uvedl Doucha.
Tendr na dostavbu dvou bloků v Temelíně zrušil ČEZ loni v dubnu. Hlavním důvodem bylo, že stát neposkytl na stavbu garance. Stavba nových bloků měla podle původních plánů skončit v roce 2025 a odhady nákladů se pohybovaly mezi 200 a 300 miliardami korun.
Letos v červnu vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v ČR. Podle něj je žádoucí neodkladně zahájit přípravu výstavby jednoho bloku v Dukovanech a jednoho v JETE s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách. ČEZ před několika dny oznámil, že kvůli dostavbě obou elektráren založí dvě dceřiné společnosti.