Za meziročním poklesem nákupů a prodejů firem bylo podle EY několika velkých transakcí v loňském roce. Šlo například o nákup společnosti GSG Group Radovanem Vítkem za zhruba 1,7 miliardy korun.
ČR v prvním pololetí navázala co do počtu i objemu transakcí na silné období let 2013 a 2014, uvedl výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice Petr Kříž. \"Současným trendem je stále rostoucí aktivita českých podnikatelů a investorů. Vyrostla zde skupina silných hráčů, vlastníků velmi úspěšných firem, pro něž je díky jejich velikosti expanze prostřednictvím akvizic v zásadě jedinou cestou k dalšímu růstu,\" dodal.
V mezinárodním srovnání vychází Česko stále jako silný regionální investor. Ze zemí střední a jihovýchodní Evropy je ČR druhým největším trhem za Tureckem (3,5 miliardy dolarů) a před Polskem (1,9 miliardy korun). V počtu transakcí obsadila ČR třetí místo za Tureckem a Polskem. Nejatraktivnějšími obory v Česku byly z pohledu počtu transakcí výroba a služby. Významně podle EY stoupl zájem o potravinářství a zemědělství.
Nejvýznamnější podíl na objemu transakcí měly už tradičně investice domácích investorů v rámci Česka, následované investicemi směřujícími do ČR ze zahraničí. Nejaktivnějšími investory byly investiční skupiny Energetický a průmyslový holding miliardářů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče (EPH) a Hartenberg Capital spoluvlastněný ministrem financí Andrejem Babišem. Obě firmy uskutečnily po třech významných transakcích. Největší transakcí pololetí se zveřejněnou hodnotou byla podle EY koupě italských uhelných a plynových elektráren společnosti E.ON skupinou EPH v hodnotě 592 milionů dolarů (cca 14 miliard Kč).