Řecký parlament zpečetil první prodej majetku pod vedením levice

22.10.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Atény 22. října (ČTK) - Řecký parlament schválil zákon, kterým dokončil první prodej státního majetku pod současnou levicovou vládou. Dominantní sázková firma OPAP díky novému zákonu definitivně získala jedinou licenci na dostihové sázení, uvedla agentura Reuters. V OPAP vlastní podíl česká investiční skupina KKCG a investor Jiří Šmejc.

Vláda pod vedením levicové strany SYRIZA vstoupila do úřadu v lednu a slíbila, že zruší mezinárodní záchranný program. V srpnu však obrátila a podepsala dohodu o třetím záchranném programu. Letos v září pak SYRIZA opět vyhrála parlamentní volby.

Privatizace byla důležitou součástí záchranných programů pro Řecko od roku 2010. Aténám se však nedařilo dokončit dohody. V letech 2011 až 2015 země získala z privatizace 3,5 miliardy eur (83,6 miliardy Kč), cílem přitom bylo získat 50 miliard eur.

Dohoda mezi jednou z největších evropských sázkových firem a řeckou privatizační agenturou HRADF má hodnotu 40 milionů eur. Podepsána byla již v dubnu, její stvrzení zákonodárci však bylo zpožděno kvůli zdlouhavým jednáním o záchranné pomoci země s jejími věřiteli.

Parlament musel schválit ukončení činnosti ztrátové státní skupiny ODIE, která provozovala sázení na koňské dostihy. Hlasování se uskutečnilo až nyní, tedy o šest měsíců později, než byla uzavřena dohoda s OPAP.

Podle Řecka prodej licence pomůže snížit veřejný dluh a ochrání pracovní místa v odvětví. Bude také přínosem pro obce.

\"Koncese bude mít více finančních a ekonomických přínosů pro stát,\" uvedl námětek ministra financí Tryfon Alexiadis. \"Očekává se, že soukromý investor vnese do podnikání nový život a pomůže mu k růstu.\"

OPAP je jednou z nejziskovějších firem v zemi. Má monopol na sportovní sázky do roku 2020 a loterie do roku 2030. Podle dohody bude také platit daň 30 procent z hrubých příjmů ze sázení na koňské dostihy. V roce 2013 příjmy ze sázek na dostihy činily 65,4 milionu eur.

Atény minulý týden, před zahájením první revize plnění nového záchranného programu v objemu 86 miliard eur, přijaly první sadu reforem, která snížila penze a zvýšila věk odchodu do důchodu.

Řecko v roce 2013 prodalo kontrolní podíl v OPAP česko-řecké skupině Emma Delta vedené Šmejcem a řeckým podnikatelem Jorgosem Melisanidisem. Prodej byl první velkou privatizační akcí v Řecku od záchrany této zadlužené země z peněz Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) v roce 2010. Letos v dubnu pak česká investiční skupina KKCG oznámila, že zvýšila podíl ve společnosti Emma Delta na 44,7 procenta. Stala se tak jejím největším jednotlivým investorem.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK