Téma týdne: Jak se stát ...
Pokud se člověku „poštěstí“ a stane před soudem v roli oprávněného, jde vždy o nezáviděníhodnou situaci. Zvláště pokud dosáhl spravedlnosti, ovšem protistrana odmítá rozhodnutí splnit, tj. rozhodnutí soudu nabylo právní moci, ale nebylo ve stanovené lhůtě dobrovolně splněno. Potom má dvě možnosti, jak vzniklou situaci řešit. Buď se může obrátit na soud s návrhem na nařízení výkonu rozhodnutí určitým způsobem, nebo můžete požádat o provedení exekuce soudního exekutora, který bude neprodleně usilovat o naplnění vymáhané povinnosti.
Činnosti exekutora
Exekutor vykonává svou činnost jako veřejný úřad, zároveň ji však vykonává podnikatelským způsobem (má postavení obdobné notářům). Jeho prvořadou pracovní náplní je provádění exekucí (např. prostřednictvím srážek ze mzdy, přikázáním pohledávky, prodejem movitých věcí, aj.) na základě pověření soudem. Dále může poskytovat s ní související právní služby, jako např.
-
sepisování listin
-
přijímání úschov
-
doručování písemností
-
provádění dražeb
-
sepisování exekutorských zápisů, aj.
Práva a povinnosti exekutora
Exekutor je povinen zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se dozví, a je oprávněn při exekuci vyžadovat od státních orgánů i soukromých osob (policie, bank, pojišťoven, vydavatelů tisku, aj.) součinnost nebo poskytnutí jimi vedených údajů potřebných ke zjištění majetku povinného.
Co je třeba splnit
Exekutorem může být jmenován každý, kdo splňuje podmínky uvedené v § 9 Zákona č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti, tj.:
-
je občanem České republiky
-
má plnou způsobilost k právním úkonům
-
získal úplné vysokoškolské vzdělání na právnické fakultě vysoké školy se sídlem v České republice
-
je bezúhonný
-
vykonal alespoň tříletou exekutorskou praxi
-
složil exekutorskou zkoušku (podáte-li si přihlášku na exekutorskou zkoušku, počítejte se zaplacením účastnického poplatku, který činí 10 000 Kč)
Po splnění výše uvedených podmínek vám už stačí pouze přihlásit se na uvolněné místo v exekutorském úřadě a následně uspět ve výběrovém řízení. Pokud tedy prokážete, že máte všechny předpoklady stát se exekutorem, na návrh Komory exekutorů vás ministr spravedlnosti jmenuje do exekutorského úřadu.
K provozování samotné exekutorské činnosti je již potřeba splnit dvě zdánlivé maličkosti, a to složit slib do rukou ministra, a do 30 dnů po svém jmenování uzavřít smlouvu o pojištění odpovědnosti za škodu, která by mohla vzniknout v souvislosti s výkonem činnosti.
Ohodnocení exekutorů
Ministerstvo spravedlnosti kromě podmínek pro vykonávaní exekutorů stanoví také výši odměn a náhrad hotových výdajů. Jaké jsou tedy odměny?
-
za provedení exekuce minimální odměna 3000 Kč, jinak stanovena procentuálně (např. 15 % z částky za provedení exekuce ukládající zaplacení peněžité částky do 3 000 000 Kč)
-
za provedení exekuce vyklizením odměna exekutora 10 000 Kč za každou vyklizenou nemovitost, stavbu, byt nebo místnost, jejichž vyklizení ukládá exekuční titul
-
za provedení exekuce odebráním věci odměna 15 % z její hodnoty (minimálně 2000 Kč)
-
za provedení exekuce rozdělením společné věci v případě, kdy společná věc má být rozdělena jinak než prodejem, činí 6 000 Kč za každou rozdělovanou věc
-
za každý vykonaný exekuční titul, který ukládá provedení prací a výkonů odměna 6000 Kč
Zdroj: http://www.exekutorskakomora.cz/
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.