Skupině rostly všechny klíčové finanční ukazatele. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) se zvýšil o 34,6 procenta na 988,5 milionu korun. \"Do hospodaření stejně jako v prvním pololetí tohoto roku nejvýrazněji promluvila akvizice slovinské značky Radenska a distribuce nápojů Rauch. Firmě se dařilo na trzích v České republice, na Slovensku i ve Slovinsku, prodeje v Polsku mírně klesaly,\" uvedla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.
Prodeje nealko nápojů Kofole vzrostly v České republice o 15,6 procenta a na Slovensku o 13,8 procenta. Musilová uvedla, že velmi dobře se dařilo barům s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami UGO, které zvýšily meziroční tržby o 65 procent. \"Na hospodaření firmy se začíná pozitivně podepisovat také přímá distribuce nápojů v České republice, kterou skupina zavedla v minulém roce,\" uvedla mluvčí.
Kofola v minulých letech vsadila i na růst prostřednictvím akvizicí. V březnu koupila slovinského producenta minerálních vod Radenska a v červnu její zástupci podepsali smlouvu, jejímž prostřednictvím firma získá firma čtyřicetiprocentní podíl v druhém největším producentovi nealkoholických nápojů na Slovensku, skupině Water Holding. Ta vyrábí minerální vody Budiš, Zlatá studňa, Gemerka, Fatra nebo kolové nápoje Šofokola. \"K dokončení transakce a nabytí minoritního podílu ve Water Holding zbývá schválení transakce slovenským antimonopolním úřadem,\" uvedla dnes Musilová.
Kofola letos své sídlo přestěhovala z Polska do České republiky, do Ostravy. Skupina má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic nebo Citro Cola.