Evidence tržeb se bude podle Hornochové týkat všech od roku 2018

08.11.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 8. listopadu (ČTK) - Elektronická evidence tržeb by měla být povinná pro všech zhruba 600.000 podnikatelů, kteří přijímají tržby v hotovosti, od roku 2018. Zákon o evidenci tržeb začne pro jednotlivé druhy podnikání platit postupně. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Zákon, který nyní projednává Poslanecká sněmovna, by měl podle ní mít účinnost od srpna 2016.

 

Nejprve by se měl zákon podle Hornochové týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb. O tři měsíce později by se evidence měla týkat maloobchodu a velkoobchodu. Následně by měla být 12měsíční pauza. Poté by měli evidovat tržby zbývající podnikatelé z dalších oborů a nakonec po dalších třech měsících i drobní živnostníci.

Hornochová zároveň upozornila, že projekt evidence tržeb nepřinese žádný nárůst administrativních povinností podnikatelům. \"Tady žádné administrativní povinnosti nenarostou. Ten přístroj sám bude komunikovat s Finanční správou a jen na začátku bude muset podnikatel jít na úřad a získat heslo a jméno. Jestli něco nepřináší administrativní povinnosti, tak je to toto,\" uvedla náměstkyně.

Přitom 58 procent lidí se podle průzkumu firmy Median pro Českou televizi domnívá, že evidence tržeb podnikatelské prostředí nezlepší. Opak očekává od evidence 36 procent dotázaných. Hornochová k tomu uvedla, že důvodem takového výsledku je především negativní kampaň vedená proti projektu.

Odmítla tak i obavu podnikatelů z připojení k internetu, které evidence tržeb bude vyžadovat. \"Rychlý internet není žádným způsobem potřeba. Datová zpráva bude mít 8 kB. Přitom velikost jedné fotky z dovolené by pokryla měsíční provoz restaurace,\" uvedla náměstkyně.

Elektronickou evidenci tržeb považuje vládní koalice za jednu ze svých priorit. Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš potvrdil, že rezignuje, pokud nebude fungovat. Vláda si od projektu slibuje omezení šedé ekonomiky a daňových úniků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK