\"Už na jaře jsme stát a veřejnost upozorňovali, že jednání o dohodě mohou být dlouhá a technicky i právně komplikovaná. Vycházíme z našich zkušeností z obdobných mýtných projektů v zahraničí,\" uvedl Černý. Od dubna, kdy se se společností scházela ministerská pracovní skupina, se podle něj nedohodlo prakticky nic. Podobné je to i v případě poradenské společnosti Deloitte, kterou ministr dopravy Ťok pověřil dohodu s Kapschem vyjednat. Přestože smlouvu za 52 milionů Kč korun úřad s firmou Deloitte podepsal již před měsícem, žádné setkání se mezi oběma společnostmi dosud neuskutečnilo.
\"Jednání o součinnosti probíhají a mrzí nás, že Kapsch má v poslední době potřebu je zpochybňovat, obzvlášť v situaci, kdy ministerstvo řeší problémy se špatně nastavenou smlouvou z roku 2006, o které Kapsch nepochybně dobře ví,\" reagoval pro ČTK v tiskovém prohlášení ministr Ťok. Zopakoval, že vypsání otevřeného výběrového řízení je pro ministerstvo prioritou a že věří, že současné kroky Kapsche nejsou motivované obavou, že by mohl o lukrativní zakázku přijít.
V přípravě mýtného tendru nicméně nemá ministerstvo času nazbyt, protože nového provozovatele vzešlého z výběrového řízení potřebuje najít do konce příštího roku, kdy smlouva s Kapschem vyprší. Dosud úřad společnosti Kapsch předal pouze soupis citlivé dokumentace, se kterou bude chtít nakládat ještě před koncem příštího roku. \"Otázkou spolupráce Kapsche a nového potenciálního provozovatele během přechodového období, která je technicky velice náročná, se vyjednávací týmy ještě ani nezačaly zabývat,\" dodal Černý.
Reálnost ministerského harmonogramu nedávno podle informací ČTK zpochybnila i společnost Deloitte. Poradenská společnost měla ministerstvu dopravy předminulý týden představit vlastní pracovní harmonogram, který předpokládal uzavření dohody s Kapschem na květen příštího roku, potvrdily ČTK dva dobře informované zdroje. Tento termín jako reálný vidí i společnost Kapsch, doplnil Černý.
Na zajištění součinnosti s Kapschem nicméně závisí i další kroky připravovaného tendru. V prvním kvartálu příštího roku chtěl úřad vypsat na další provoz mýtného systému výběrové řízení s tím, že smlouvu s jeho vítězem chce podepsat napřesrok v říjnu. Pokud by se ale celý tendr posunul o několik měsíců, nezbyl by čas pro přípravu vítěze soutěže na provoz mýta. Původně měl mít nový provozovatel na zácvik se systémem čas zhruba tři měsíce.
Elektronické mýtné se v Česku vybírá od roku 2007 na více než 1400 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a vybraných částech silnic první třídy. V systému je zaregistrováno zhruba 830.000 kamionových palubních jednotek. Za loňský rok se na mýtném vybralo 8,7 miliardy korun, letos k červenci více než 63,5 miliardy. Z toho stát Kapschi a jeho subdodavatelům zaplatil 16,3 miliardy korun bez DPH. Nečinnost státu přitom společnosti Kapsch nahrává. Pokud se tendr nestihne, je reálné, že ministerstvo dopravy bude muset firmě kontrakt prodloužit bez soutěže.