\"Nepůjdeme do toho naslepo. Chceme pracovat s daty a vědět, kolik lidí půjde (stávkovat) z Moravy, kolik z toho a z toho kraje,\" uvedl Kuchyňka. Konkrétní datum, ke kterému odbory stávku připravují, ale uvést odmítl. Odbory budou nyní v základních organizacích v jednotlivých podnicích rozdávat řidičům podpisové archy. Vyhodnotit připravenost lidí k případnému protestu pak chtějí ještě před zasedáním tripartity, které má být 2. prosince, dodal.
Stávková pohotovost navazuje na protest řidičů, kteří 15. října kvůli nízkým mzdám oblékli při řízení reflexní vesty. Podle Kuchyňky tehdy protestní akci podpořilo na čtyři tisíce řidičů autobusů po celé republice.
Odbory se protesty snaží prosadit vytvoření pracovní skupiny ve spolupráci s kraji a vládou, která by vypracovala jednotnou metodiku, podle níž by pak kraje vypisovaly soutěže na veřejnou autobusovou dopravu. V tendrech by pak mělo být jednou ze zásadních podmínek dodržování minimální mzdy pro řidiče. Odboráři požadují, aby přímo v zadání zakázek byla zakotvena nejnižší mzda řidičů v podobě 1,75násobku minimální mzdy. Odpovídá to 100 korunám na hodinu. Třeba řidiči autobusů v Jablonci berou podle Kuchynky nyní 72 korun na hodinu, měsíčně sice vydělají kolem 22.000 až 23.000 korun hrubého, ale jen za cenu desítek hodin přesčasů. Podle průzkumu ČTK jsou mzdy řidičů ve většině dopravních podniků v Česku pod průměrnou mzdou.
cfr mal