Tempo zahajované výstavby obytných realit se proti předešlému měsíci snížilo o 11 procent a v ročním přepočtu dosáhlo 1,06 milionu obytných jednotek. Sedmým měsícem v řadě se však udrželo nad hranicí jednoho milionu, což je nejdelší nepřerušená série od roku 2007.
V září bylo celoroční tempo výstavby po úpravě nižší, činilo 1,19 milionu jednotek místo původně oznámených 1,21 milionu jednotek. Údaje ale i tak ukazují, že trh s bydlením se nadále zotavuje.
Rezidenční výstavba tvoří jen přes tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) největší světové ekonomiky, bydlení však má na ekonomiku širší dopad. Rostoucí ceny domů a bytů totiž zvyšují bohatství domácností, a podporují tak spotřebitele v utrácení.
Výstavba rodinných domů sice v říjnu klesla, do velké míry to však souvisí s nárůstem v kolísavé kategorii domů o nejméně pěti bytech, kde se výstavba o 25,5 procenta zvýšila.
Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, stoupl v říjnu o 4,1 procenta na celoroční tempo 1,15 milionu. Z jedné čtvrtiny se na tom podílela výstavba bytů. Více lidí totiž dává ve Spojených státech přednost bydlení v pronájmu.
Bytové komplexy a kondominia tvoří letos v USA zatím necelou třetinu dostavěných budov. Před začátkem recese na konci roku 2007 to bylo jen 27 procent. Lidé, kteří během ekonomického útlumu přišli kvůli nespláceným hypotékám o vlastní bydlení, se totiž podobně jako čerství absolventi přestěhovali do nemovitostí v pronájmu. To během uplynulých šesti let také transformovalo trh s bydlením.
Naopak podíl Američanů, kteří jsou majiteli domu či bytu, klesl na 63,7 procenta. To je nejméně za téměř 48 let, uvedla agentura AP.