Nový způsob hackerských útoků je založen na podvodné kopii systému internetového bankovnictví umístěné na některém ze zahraničních serverů. Adresa webové stránky je odlišná od oficiálních stránek banky a není podepsaná certifikátem prokazující vlastnictví stránky danou bankou.
Uživatel se na podvržené stránky přihlásí sám, když do internetového vyhledávače zadá dotaz na adresu internetového bankovnictví své banky. Klientovi se zobrazí odkaz na falešnou stránku, na níž klikne. Na této falešné stránce pak uživatel zadá přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a může být dokonce vyzván k zadání různých potvrzovacích SMS. \"Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější. Ten aktuální je postaven na vysokém tzv. SEO rankingu, kdy se falešné stránky klientům zobrazují mezi prvními,\" upozornil poradce pro platební styk a digitalizaci asociace Tomáš Hládek.
Je-li pokus o napadení úspěšný, mohou útočníci zadat příkaz k převodu finančního obnosu do výše nastaveného limitu na cizí účet, ze kterého jej vyberou třeba tzv. bílí koně prostřednictvím bankomatů.
\"Prosíme všechny klienty bank, aby dbali zvýšené opatrnosti při vstupování na své účty prostřednictvím internetových aplikací, ideálně aby do systému elektronického bankovnictví vstupovali pouze z oficiálních stránek své banky. A v případě, že shledají jakoukoli nesrovnalost, aby okamžitě aplikaci opustili a vše nahlásili své bance,\" vyzval Hládek.
fd mal