... vsadíte na něj část svého majetku? Mnoho lidí tak v dobré víře učinilo a svůj omyl zjistilo příliš pozdě.Bohatí Američané velmi často říkají: „Skutečný problém není peníze vydělat, ale udržet si je.“
Řada podnikatelů si na vlastní kůži vyzkoušela „rychlost a pružnost“ našich soudů při zdlouhavých sporech o vlastnictví majetku, prostředků na bankovních účtech či podílů v jejich dlouho budovaných společnostech, kterým obětovali převážnou část svého času. Přitom stačí, podle našich dlouholetých zkušeností, dodržovat alespoň následující základní „zlatá“ pravidla, která omezují dopady 99% nejčastějších rizik:
-
Oddělení majetku od podnikání – tj. majetek se v principu má vlastnit na nepodnikající společnosti. Tyto společnosti mohou být kvůli bankám transparentně začleněny do holdingu. Majetek je dále pouze pronajímán vlastním obchodním společnostem, jež reálně vstupují do podnikatelských rizik. Toto pravidlo považuji za číslo 1. Nevidím žádné zdůvodnitelné výjimky. Může existovat vysvětlení, proč se pravidlo nedodržuje, ale výjimku v žádném případě nemá.
-
Anonymita vlastnictví alespoň části majetku je vždy žádoucí. Spousta lidí, kteří větší majetek nevlastní, si myslí opak, možná že si novináři myslí opak, ale rozumní lidé, kteří na získání svého majetku museli vynaložit značný um a porci životní energie vědí své.
-
Vždy musí existovat rychle likvidní „skryté“ rezervy mimo jurisdikci, kde je umístěna většina ostatního majetku a kam spadá místo trvalého pobytu a místo vzniku většiny možných rizik, tj. v našem případě mimo Českou republiku. V ideálním případě jsou tyto prostředky vlastněny pomocí třetí (právnické) osoby. Tímto se řeší problém postupné globalizace světa a propojování informací. Brzo nastane doba, kdy nic co bude přímo v osobním vlastnictví, nebude úplně bezpečné. Globalizace v tomto ohledu přináší i jeden pozitivní prvek, vlastnění finančních prostředků tímto způsobem se stává běžné a zákony jej již neznemožňují ani nekomplikují.
-
Na veškerý podstatný majetek mají existovat platné a maximálně neprůstřelné opční smlouvy na jeho převod do spr ávných rukou. Jako podpůrný prostředek lze použít zástavní práva zapsaná v katastrech nemovitostí, nebo různé druhy předkupních smluv.
-
Nikdo kromě vlastníka nemá znát ze sta procent celé schéma vlastnictví, vzájemných vazeb a obranných mechanizmů (takže mimo jiné, i když se připravuje řešení u specialistů, jako jsme my, některé vazby je třeba kosmeticky na závěr upravit – např. změnou osoby, v jejíž prospěch znějí opční smlouvy).
-
U holdingových schémat je vhodné vlastnit pouze mateřskou společnost. Toto zajišťuje anonymitu vlastnictví holdingu při transparentním uspořádání. Navíc takto postavenou strukturu lze jednoduše daňově optimalizovat a upravovat vztahy mezi společnostmi podle požadavků situace nebo vlastníka.
-
Zajistit anonymitu vlastnictví společností, popřípadě projektů, u kterých není žádoucí odkrývat majitele. Tato anonymita je vhodná především u rizikových projektů s nejistým výsledkem, nebo u jednoúčelových speciálních společností.
-
Nikdy neškodí ztížit sledování majetku přesunutím jeho části na společnosti umístěné v jiných zemích.
-
Speciální pozornost si zaslouží nemovitý majetek a jeho ochrana proti krádeži. Neopomínejte instalovat různá vlastní předkupní práva a zástavy.
-
Závěrečné pravidlo zní: Náklady na vytvoření a provoz struktury mají pokrýt daňové úspory vzniklé jejím dobrým navržením.
V současné době stále získáváme stále ve větším množství zakázky na aplikaci výše zmíněných pravidel. Musím uznat, že po důkladné analýze nejrůznějších možných rizik a při stále rostoucích zkušenostech v této oblasti, že relativně bezpečně se může cítit jedině ten, kdo:
-
Vlastní majetek prostřednictvím právnických osob, které nevstupují do vztahů se třetími subjekty, a současně jej spolehlivě zajistil opčními smlouvami, či jinými podobnými instrumenty ve svůj prospěch. Tento majetek lze poskytnout formou pronájmu spřízněným subjektům.
-
Vlastní majetek, pokud mu to okolnosti umožňují, přímo na sebe a opět ho spolehlivě zajistil opčními smlouvami, či jinými podobnými instrumenty ve prospěch bezpečné právnické osoby pod vlastní, na první pohled neviditelnou, kontrolou.
-
Pokud možno je jedinou plně informovanou osobou ve struktuře, tj. ostatní znají pouze části.
Výše uvedené závěry mohou znít neuvěřitelně paranoidně, ale jsem přesvědčen, že tato moje tvrzení již mnohokrát osvědčila svoji platnost (obzvláště pikantní situace, které se podařilo vyřešit jen díky kvalitní ochraně aktiv, vznikají při dlouhodobých vynucených nepřítomnostech majitelů. Řada polo či plně uvěřitelných historek o takto vzniklých soubojích mezi nepřítomnými vlastníky a přítomným managementem jsem si vyslechl již celou řadu).
Pokusíme-li se pro lepší pochopení problematiky rozdělit do skupin základní důvody pro budování právní ochrany majetku, můžeme to udělat např. takto:
-
Právní důvody
• Názory na protiprávnost nejrůznějších hospodářských operací se v čase neustále mění.
• Právní nejistota při rozhodování soudů o jednotlivých kauzách. Názory soudů jsou často velmi odlišné.
• Nebezpečí zinscenovaných konkursů.
• Přibývá soudních sporů na náhradu škody za újmy vzniklé v rámci hospodářské soutěže. Soudní spor se stává běžnou metodou konkurenčního boje.
• Existence řady podvodů s převody nemovitostí. -
Nadbytečná viditelnost majetku
• V České republice je minimálně ctěno soukromí. Informace o vlastnících jsou snadno dohledatelné v různých rejstřících a registrech.
• Pokračující politická snaha o omezení soukromí (viz návrh na zveřejnění platů manažerů). -
Ostatní důvody
• Možnost daňových úspor.
• Snadná restrukturalizace majetku podle požadavků situace.
Vzhledem k tomu, že právní ochrana majetku je podle našich zkušeností v České republice stále značně opomíjená (a mívá to nepříjemné a mnohdy nenapravitelné následky) apelujeme tímto na dodržování výše zmíněných pravidel. Minimálně v budoucnu zamezí vzniku mnoha zdlouhavým soudům a řadě nervově vypjatých situací.
Sledujte náš nový seriál o daňové optimalizaci!