Banka transakci sjednala v letech 2011 a 2012 a uskutečnila ji pro skupinu majetných klientů. Pracovníci banky věděli, že jsou mezi nimi politicky exponované osoby, které by měla banka prověřovat důkladněji. To však Barclays neudělala a své standardní procedury naopak urychlila, uvedl v dnešní zprávě Úřad pro finanční etiku (FCA).
U politicky exponovaných osob existuje nebezpečí, že by mohly využívat svého postavení k osobnímu prospěchu. Banky v Británii i jinde na světě musejí při jednání s těmito klienty dodržovat přísnější pravidla.
\"Strategií banky Barclays bylo požadovat informace, pouze když to bylo naprosto nezbytné, a nesnažit se tyto klienty \'dráždit\' mnoha požadavky,\" dodal FCA.
Banka nechtěla, aby se podrobnosti o klientech a transakci nedostaly do počítačového systému, jak by tomu jinak běžně bylo, a podnikla kvůli tomu prý neobvyklé kroky. Koupila například sejf, který byl určen speciálně na uchování některých inkriminovaných dokumentů. Klientům slíbila, že když se jejich jména dostanou na veřejnost, zaplatí jim skoro 38 milionů liber.
\"Barclays zašla až moc daleko, aby vyhověla zákazníkovi,\" uvedl FCA, který totožnost klientů v tomto případu nezveřejnil, ani u nich nezjistil podíl na trestné činnosti.
Pokuta je nejvyšší, jakou kdy FCA nebo jeho předchůdce uložil za pochybení kvůli možné trestné činnosti finančního charakteru. Barclays musela podle FCA odevzdat výtěžek z obchodu, což bylo více než 52 milionů liber. Samotná pokuta činí 20 milionů liber.