Výbor navrhl z předlohy zdravotní pojišťovny vyjmout navzdory nesouhlasu ministerstva financí. Podřízením dalších účtů státní pokladně chce vláda zejména zmírnit růst státního dluhu.
\"Zdravotní pojišťovny nejsou státní organizace. Stát si chce tímto způsobem půjčit,\" uvedla Soňa Marková (KSČM), jež úpravu podpořenou výborem navrhla. Ministerstvo financí se podle ní chová jako \"Jánošík naruby\". \"Máme před sebou pokus o znárodnění zdravotního pojištění,\" řekl bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Podle Bohuslava Svobody (ODS) jde o snahu ministerstva financí řídit ministerstvo zdravotnictví.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) soudí, že změna by zdravotnictví přinesla spíše rizika. Pochyby o návrhu vyjadřovali i někteří koaliční poslanci. Podle Jiřího Koskuby (ČSSD) se ze zdravotního pojištění stane legálně další daň. \"Pak je otázka, proč máme zdravotních pojišťoven tolik, stačila by jedna,\" poznamenal. Zpravodaj Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) podotkl, že systém veřejného zdravotního pojištění byl tvořen jako samostatný.
Naopak předseda výboru Rostislav Vyzula (ANO) označil výtky za nedorozumění. \"Jsou to peníze nás všech, které by měly být kontrolovány z jednoho místa,\" řekl. Ministerstvo financí tvrdí, že změny by mohly přinést roční úsporu na úrokových nákladech státního dluhu v řádu stovek milionů až miliard korun v závislosti na vývoji výnosů státních dluhopisů.
Sněmovní rozpočtový výbor novelu už dříve podpořil jen s drobnými úpravami.