V závěru newyorského obchodování Dow Jonesův index ztratil 1,42 procenta na 17.477,67 bodu. Širší index S&P 500 oslabil o 1,44 procenta na 2049,62 bodu a utrpěl nejhlubší ztrátu od konce září. Index technologického trhu Nasdaq zakončil se ztrátou 1,67 procenta na 5037,53 bodu.
ECB snížila depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu a o půl roku prodloužila program nákupů dluhopisů, jímž od března podporuje ekonomiku. Trhy čekaly, že banka přistoupí k důraznějším krokům a zejména předpokládaly posílení nákupů aktiv. Evropské akciové trhy na rozhodnutí banky reagovaly propadem o více než tři procenta.
Šéfka americké centrální banky (Fed) Janet Yellenová v posledních dvou dnech dávala výslovně najevo, že ekonomika USA je připravena na první zvýšení úrokových sazeb za téměř deset let. Podle analytiků je už takřka jisté, že Fed na zasedání v polovině prosince zvýší základní úrokovou sazbu, kterou drží už sedm let těsně nad nulou.
Euro na devizových trzích posílilo nejvíce za téměř sedm let a oživilo z minim za sedm měsíců. Vzhůru jeho kurz vytáhla nečekaně slabá opatření ECB na podporu ekonomiky. Ta investory přinutila rušit sázky, v nichž se s ohledem na dopředu signalizované kroky ECB připravovali na další pokles měny.
K americkému dolaru euro získalo 3,1 procenta na 1,0955 USD a zaznamenalo nejvýraznější růst od března 2009. Předtím se vyhouplo až na měsíční maximum 1,0981 USD. Evropská měna prudce rostla i k japonskému jenu, švýcarskému franku a dalším měnám. Dolarový index, který měří hodnotu americké měny k šesti světovým měnám, klesl o 2,1 procenta na 97,73 bodu a vykázal nejhlubší ztrátu za šest a půl roku.