Zkrachovalá Morávia-Chem má majetek za několik desítek milionů Kč

06.12.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Zlín 6. prosince (ČTK) - Zkrachovalá společnost Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil zlínský podnikatel a údajný šéf lihové mafie Radek Březina, má majetek za několik desítek milionů korun. Součástí majetkové podstaty jsou i finanční prostředky v celkové hodnotě bezmála 44 milionů korun. ČTK dnes informaci získala z insolvenčního rejstříku. V areálu Morávia-Chem souzený podnikatel Březina prováděl falešnou denaturaci lihu a tato firma z malé obce Hrobice na Zlínsku hrála klíčovou roli v obchodech s nezdaněným alkoholem.

Krajský soud v Brně poslal Morávia-Chem do konkurzu v září. Návrh na jeho prohlášení podal jednatel Morávia-Chem Radek Menšík. Závazky včetně požadavku celníků na zajištění spotřební daně vyčíslil na 211 milionů korun. Morávia-Chem letos na sebe postupně podala pět insolvenčních návrhů a uspěla až s posledním.

Insolvenční správkyně Leona Hartman ve zprávě zaslané soudu uvedla, že firmě Morávia-Chem celní úřad vrátil 43 milionů korun. Podle správkyně jde o peníze, které celníci vymohli na základě daňové exekuce a po prohlášení konkurzu se staly součástí majetkové podstaty Morávia-Chem. Dalších 1,4 milionu korun měla firma na svých bankovních účtech.

Majetek Morávia-Chem zahrnuje také skladové zásoby autokosmetiky, motorových olejů či přípravků na údržbu vozidel. Na soupisu je i více než 1000 litrů denaturovaného lihu. Část zásob je ale podle správkyně kvůli špatnému uskladnění poškozena. Součástí majetkové podstaty jsou také motorová vozidla, výrobní stroje či kancelářský nábytek. Hodnota tohoto majetku zatím nebyla vyčíslena. Morávia-Chem nevlastnila žádné nemovitosti a podnikatele v pronajatých budovách.

Věřitelé dosud přihlásili pohledávky za 100 milionů korun. Největším věřitelem je celní úřad, který nárokuje 60 milionů korun. Jednatel Morávia-Chem Radek Menšík v dubnu závazky firmy vypočítal na 211 milionů korun a majetek na 75 milionů korun. Hlavní část dluhů prý tvoří dlouhodobé směnky, jejichž hodnota je 134 milionů korun. \"Současní věřitelé nejsou známi,\" upozornil.

V areálu Morávia-Chem v Hrobicích byla prováděna falešná denaturace lihu. Před soudem to potvrdil Březinův bratr Tomáš. \"Princip byl neměnný. Firma nakupovala čistý líh osvobozený od spotřební daně za účelem denaturace, znehodnocení lihu,\" prohlásil. Na výrobu směsi do ostřikovačů však šla podle něj jen malá část, nejméně 23 milionů litrů lihu prý bylo zneužito a líh šel do oběhu bez zaplacení daně.

K vlastnictví firmy i k falešným denaturacím se poté přiznal i Radek Březina. V kauze takzvané lihové mafie v čele s podnikatelem Březinou, která údajně připravila stát na daních o rekordních 6,7 miliardy korun, by měl olomoucký krajský soud příští týden vynést rozsudek Březina se ke své činnosti doznal, od soudu prý čeká nejpřísnější trest. Hrozí mu až 13 let a čtyři měsíce. Kromě Radka Březiny je dalších sedm obžalovaných. Případ řeší olomoucký soud od loňského prosince.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK