Podle ní takzvanou notifikaci, tedy souhlas komise, že je podpora vydávána oprávněně, má jen asi sedm procent příjemců v ČR. Stát přitom na podpoře ročně vyplatí zhruba 45 miliard korun.
Důvod, proč notifikaci většina producentů dlouhodobě nemá, je podle Vitáskové mimo jiné i proto, že se podporovaným zdrojům platí z veřejných peněz více, než by se mělo. \"V některých zdrojích, jako byly například některé druhy fotovoltaických elektráren, je návratnost sedm let, ale my budeme platit dvacet let tuto podporu,\" uvedla Vitásková.
Podle ní takzvané překompenzace veřejně již dříve přiznal i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Na tuto skutečnost rovněž poukázal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), dodala Vitásková.
Výplatu podpory pro energie z obnovitelných zdrojů ve středu schválila vláda. ERÚ však následně uvedl, že podporu nevyplatí a že usnesení vlády situaci vůbec neřeší. Vyplacením podpory by ERÚ údajně porušil zákon, argumentoval úřad. Ministr Mládek v reakci řekl, že řešení vyplacení podpory obnovitelným zdrojům pro příští rok se každopádně najde. Podnikatelské organizace vyzvaly ERÚ a vládu, aby urychleně našly řešení.
Podle ministerstva průmyslu a obchodu se Evropská komise k otázce oprávněnosti vydávání veřejné podpory vyjádří v rozmezí února až dubna příštího roku.
ERÚ před dvěma týdny rozhodl, že většině obnovitelných zdrojů v ČR nebude pro příští rok vyplacena podpora, protože by tím překročil zákon. Má jít až o 42 miliard korun. Podle ERÚ nemají peníze dostat solární elektrárny, některé plynové teplárny či zdroje na biomasu, které dosud neschválila Evropská komise. Takzvanou notifikaci nemají podle ERÚ zdroje spuštěné mezi lety 2006 a 2012 a také ty, které budou spuštěny od začátku roku 2016.