Vztahy mezi Ruskem a Tureckem se minulý měsíc výrazně zhoršily poté, co turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér. Rusko následně uvalilo na Turecko sankce, které se týkají zejména turistiky, obchodu a dopravy.
\"Sankce mohou v roce 2016 snížit růst tureckého HDP o zhruba 0,3 až 0,7 procentního bodu, pokud v příštím roce přetrvají a budou plně uplatňovány,\" uvedla v dnešní zprávě EBRD. Dodala, že sankce by měly vést zejména k poklesu tureckých turistických příjmů a exportu potravin.
Rusko by podle banky mohlo v důsledku sankcí pocítit mírný tlak na růst dovozních i spotřebitelských cen. \"Vliv (sankcí) na ruský HDP bude omezený,\" předpověděla EBRD. Sankce by podle banky mohly Rusku přinést i určitá pozitiva, například růst domácí produkce potravin či vyšší turistické příjmy.
Banka ve své zprávě upozorňuje, že ekonomiky Ruska a Turecka jsou v některých oblastech silně provázané. Rusko je například hlavním dodavatelem energie do Turecka a podílí se více než polovinou na tamním dovozu zemního plynu. Turecko přitom dovozem pokrývá téměř veškerou domácí spotřebu plynu.
Narušení energetických dodávek z Ruska do Turecka je podle EBRD v této fázi velmi nepravděpodobné. Rusko nicméně minulý týden oznámilo, že pozastavilo přípravné práce v projektu plynovodu Turkish Stream, kterým má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.