Kanada bude moci vybírat dodatečná cla v částce 780 milionů USD, Mexiku pak WTO přiznala částku 228 milionů USD ročně. Obě země požadovaly možnost sankčních cel ve zhruba trojnásobné výši. Kanadští ministři obchodu a zemědělství už podle médií oznámili, že pokud americký Kongres pravidla pro označování dovezeného masa okamžitě nezruší, Kanada tato sankční cla zavede.
Spojené státy letos v květnu u WTO definitivně prohrály spor s Kanadou a Mexikem. Organizace dospěla k závěru, že americké předpisy pro označování původu masa diskriminují dovoz hospodářských zvířat.
Všechny tři země, tedy USA, Kanada a Mexiko, jsou členy Severoamerické dohody o volném obchodu (NAFTA).
Spojené státy začaly v roce 2009 požadovat, aby maloobchodníci u masa uváděli, kde se zvíře narodilo, kde vyrostlo a kde bylo poraženo. Kanada a Mexiko to napadly u WTO a doložily, že američtí zpracovatelé masa kvůli problémům a nákladům spojeným se sledováním původu dávají přednost zvířatům z USA. To pak poškozuje chovatele z obou zemí.
Označování dovezeného masa podporovali američtí chovatelé a organizace spotřebitelů. Proti regulaci se stavěli zpracovatelé masa.
Úřad obchodního zmocněnce USA vyjádřil nad verdiktem zklamání a dodal, že Kongres nyní zvažuje možnost nahrazení současného zákona. Republikáni, kteří mají v obou komorách Kongresu většinu, už na jaře signalizovali, že by mohli zahájit kroky ke zrušení zákona.
Podle Johna Masswohla z kanadského sdružení dobytkářů je výše sankcí dostatečná na to, aby si toho Kongres všiml a zasáhl. \"Myslím, že hrozících obchodních ztrát v řádu miliard dolarů si všimnou,\" řekl Masswohl podle agentury Reuters. Předešlá konzervativní vláda připravila dlouhý seznam amerického zboží, které by mohly sankční cla zasáhnout.