Před měsícem EIA odhadla, že produkce ropy příští rok klesne o 520.000 barelů denně a letos se zvýší o 580.000 barelů. Pokles produkce je důsledkem nízkých světových cen suroviny a postupného snižování počtu nových vrtů v USA.
I přes celkový pokles by těžba v některých oblastech měla dál růst, řekl podle agentury Reuters Adam Sieminski z EIA. Týkat se to má zejména produkce v Mexickém zálivu. Prudký pokles světových cen suroviny ale tlačí dolů relativně nákladnou těžbu z břidlicových ložisek, která se v USA zasloužila o prudký rozvoj těžby v posledních letech.
Ceny ropy dnes klesly na sedmiletá minima a za poslední rok a půl ztratily zhruba dvě třetiny.
Těžba ropy v USA obnovila růst po téměř čtvrtstoletí poklesu v roce 2009 a v posledních třech letech se zvyšovala rekordními tempy kolem 15 procent ročně. O prudký nárůst produkce ropy v USA se zasloužil nástup technologie takzvaného frakování, kdy se propustné horniny, zejména břidlice, hydraulicky štěpí ve velkých hloubkách.
EIA v jarním dlouhodobém výhledu odhadla, že v roce 2020 dosáhne produkce svého vrcholu na rekordních 10,6 milionu barelů denně, což bude o milion barelů více, než úřad odhadoval ještě před rokem. Těžba v USA by tím překonala nynější úrovně produkce největších světových těžařů, tedy Ruska a Saúdské Arábie.