Měna bitcoin vznikla v roce 2009 a totožnost jejího tvůrce byla od počátku záhadou. Autor je znám pouze jako Satoši Nakamoto, toto jméno je však všeobecně považováno za pseudonym. Podle magazínu Wired se za tímto pseudonymem zřejmě ukrývá Craig Steven Wright. Na toto jméno je dům na severu Sydney podle australského voličského seznamu registrován.
Do domu dnes vstoupila zhruba desítka policistů a začala jej \"čistit\", sdělil reportéru agentury Reuters jeden z policistů.
Časopis Wired a internetová stránka Gizmodo několik hodin před razií zveřejnily výsledky svého zkoumání, podle kterých je údajný australský akademik Wright pravděpodobně záhadným tvůrcem bitcoinu.
Policie v prohlášení uvedla, že přítomnost policistů na pozemku pana Wrighta a nedávné zprávy o bitcoinech spolu nesouvisí.
Měna bitcoin je navržena tak, aby ji nemohli ovlivňovat vlády ani centrální banky. Kybernetické mince \"razí\" síť počítačů se specializovaným softwarem, naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.
Kurz bitcoinu je však vysoce nestabilní a podléhá extrémním výkyvům. Důvodem je i to, že bitcoin není všeobecně uznávanou a přijímanou měnou a pohyby jeho hodnoty ukazují, že je považován spíše za vysoce spekulativní investici. Kritici měny bitcoin často upozorňují na její zneužitelnost pro praní špinavých peněz.