Podle informací ČTK mělo být dnešní jednání na této úrovni druhým v pořadí, první se uskutečnilo 20. října. Informace o výsledcích jednání mezi ministry a NWR a OKD má také v pondělí obdržet vláda.
\"Jsme připraveni. Vítáme iniciativu v zájmu ČR a zaměstnanců,\" uvedl v komentáři pod Mládkovým tweetem Středula. Mládka spolu s Babišem a ministryní práce Michaelou Marksovou (ČSSD) pověřila vláda k vyjednávání nové dohody o budoucnosti Dolu Paskov, který OKD patří, na začátku října. Současná dohoda mezi státem a společnostmi totiž zřejmě přestane platit na konci roku kvůli klesajícím cenám uhlí.
V roce 2013 OKD oznámila, že prodělečný Důl Paskov zavře. Vláda se loni v červnu s majitelem dohodla, že těžba ve ztrátovém dole poběží do konce roku 2017 a kabinet zaplatí 600 milionů korun na sociální programy horníků. Dohodu podepsal ministr průmyslu a zástupci OKD a NWR.
Od počátku bylo domluveno, že dohoda se stane neplatnou, pokud by podle mezinárodních srovnávacích standardů od 1. července 2014 do 31. prosince 2017 po tři po sobě následující čtvrtletí klesla cena uhlí pod 110 dolarů za tunu. Pod tuto hranici klesly ceny uhlí již ve druhém a třetím čtvrtletí letošního roku a ministerstvo předpokládá, že tomu tak bude i pro čtvrté čtvrtletí.
\"V současné době je naší prioritou předjednat smlouvu o Paskovu ve světle současných tržních podmínek a vyřešit sociální náklady spojené s uzavřením ztrátového dolu,\" řekl ČTK minulý týden poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.
Ceny uhlí zažívají v posledních letech výrazný propad. Od roku 2011 zlevnila tuna koksovatelného uhlí na méně než polovinu.
Představenstvo NWR na dubnové valné hromadě opustil podnikatel a investor Zdeněk Bakala. Bakalovi nadále patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která vlastní 50,5 procenta akcií NWR.