Japonsko sníží sazbu daně z firemních příjmů pod 30 procent

10.12.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 10. prosince (ČTK) - Japonská vládnoucí Liberálnědemokratická strana (LDP) dnes schválila plán snižování daně z firemních příjmů. Od příštího dubna, kdy začíná nový fiskální rok, má efektivní sazba této daně klesnout pod 30 procent a o dva roky později se sníží znovu. Nyní je tato sazba nad 32 procenty, což je výrazně nad průměrem 25 procent ve vyspělých zemích Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), uvedla agentura Reuters.

Snižování firemní daně by mělo podpořit ekonomický růst, protože vyšší zdanění znevýhodňuje japonské firmy proti zahraničním konkurentům, zejména z hlediska investic. Vláda bude za to od firemního sektoru chtít posílení investic a zvyšování mezd.

Návrh LDP předpokládá, že efektivní firemní daň klesne pod 30 procent o rok dříve, než se původně předpokládalo. Příští rok se má sazba snížit na 29,97 procenta, což bude na úrovni Německa. Ve fiskálním roce 2018 pak klesne na 29,74 procenta. Efektivní sazba je taková, kterou firmy skutečně platí po zahrnutí různých úlev a výjimek.

\"Důrazně žádáme podnikatelské kruhy, aby více usilovaly o dosažení cyklu sílícího ekonomického růstu,\" uvedla LDP v návrhu. Ten by měl ještě dnes schválit její menší koaliční partner, Strana spravedlnosti a čistoty. Poté návrh projedná vláda a v lednu jej pošle parlamentu.

Japonská ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi, tedy poklesu druhé čtvrtletí po sobě. Velké japonské společnosti nejsou ochotny zvyšovat kapitálové investice, přestože jejich úhrnné finanční rezervy přesahují 350 bilionů jenů (70,7 bilionu Kč). Snižuje se rovněž podíl mezd zaměstnanců a odměn na firemních ziscích.

\"Nacházíme se v kritické fázi. Firemní management musí změnit postoj k využívání vnitřních rezerv, aby se mohly zvyšovat investice a mzdy,\" uvedla LDP.

Přední japonská podnikatelská lobby minulý měsíc dala najevo, že v příštích letech by firmy mohly výrazně zvyšovat kapitálové výdaje. Podmínkou ale podle ní je, aby vláda urychleně snížila daň z firemních příjmů a zavedla další reformy.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK