Prodávající společností je kapitálový holding Decapterus S.a.r.l. se sídlem v Lucembursku. Kupní cena bude uhrazena z existujících úvěrů.
Orkla ve střední Evropě vedle Vitany vlastní rakouskou společnost Felix a rumunskou Orkla Foods Romania. \"Silnější pozice ve střední Evropě zajistí Orkle prostor pro další růst na těchto trzích,\" řekl k transakci viceprezident společnosti Orkla Atle Vidar Nagel-Johansen.
Převzetím Hamé zdvojnásobí Orkla svůj obrat ve střední Evropě, uvedl mluvčí Linka. Hamé loni vykázala tržby 4,9 miliardy korun a čistý zisk 234 milionů Kč. Téměř 70 procent tržeb je z České republiky a Slovenska.
Média v minulosti spekulovala vedle Orkly také o dalších uchazečích o Hamé. Zájem měl údajně fond Hartenberg, který hospodaří se soukromými miliardami ministra financí Andreje Babiše (ANO), nebo chorvatská potravinářská skupina Podravka.
Hamé má v Česku a na Slovensku vedoucí pozici na trhu u paštik, hotových jídel, konzervované zeleniny, džemů a dětské výživy. Mezi nejznámější značky firmy se sídlem v Kunovicích na Uherskohradišťsku patří Hamé, Májka, Znojmia a Otma. Silnou tržní pozici u paštik má Hamé také v Maďarsku, Rumunsku a Rusku. Firma má zhruba 2400 zaměstnanců a deset výrobních závodů.
Orkla je předním dodavatelem značkového spotřebního zboží a řešení v oblasti potravin, drogistického zboží a pekárenství ve Skandinávii, v Pobaltí, na některých trzích ve střední Evropě a v Indii. S akciemi Orkly se obchoduje na burze v Oslu, kde je i centrála firmy. Skupina Orkla měla loni zhruba 13.000 zaměstnanců a její roční obrat činil 30 miliard norských korun (85,5 miliardy Kč).