Podle zprávy o činnosti EGAP a České exportní banky (ČEB), kterou vládě předložily ministerstva financí a průmyslu, chybí v systému exportního financování odhadem 15 až 20 miliard Kč, jež budou muset být uhrazeny ze státního rozpočtu. Odkládání sanace systému financování podpory exportu v čase by blokovalo další fungování ČEB a EGAP.
Stát vykonává vlastnická práva v EGAP prostřednictvím ministerstva financí (40 procent), ministerstva průmyslu a obchodu (36 procent), ministerstva zemědělství (12 procent) a ministerstva zahraničí (12 procent). Jejich akciové podíly se po navýšení kapitálu nezmění.
\"Důvodem navýšení kapitálu je vybavení EGAP ke krytí ztrát z pojistných událostí, které jdou na vrub zásadním selháním u rozsáhlých obchodních případů uzavřených za předchozích vlád ODS a TOP 09. Dopady fatálních pochybení při řízení institucí na podporu exportu a jejich předchozí podnikatelské strategie se negativně promítnou nejen do hospodářského výsledku, ale také do primárního kapitálu EGAP,\" uvedl ministr financí Andrej Babiš (ANO).
Navýšení kapitálu je podle něj potřebné ke krytí regulatorních požadavků a k zajištění dalšího bezproblémového fungování klíčové instituce na podporu českého vývozu.
Vláda současně schválila navýšení kapitálu ČEB o miliardu Kč v roce 2016. Sanace ztrát za dříve uzavřené obchodní případy z minulých období a doplnění kapitálu na přísnější regulatorní podmínky si podle MF v následujících pěti letech letech vyžádají přes 15 miliard Kč.
EGAP očekává za letošní rok ztrátu pět až osm miliard Kč, loni měla ztrátu 5,92 miliardy Kč. Od letošního ledna do srpna skončilo její hospodaření účetní ztrátou 371,6 milionu korun.
ČEB evidovala ke konci března problémové pohledávky se selháním dlužníka ve výši 38,3 miliardy korun. Z toho ztrátové pohledávky z nesplácených úvěrů činily 18,6 miliardy Kč. Nesplácené pohledávky pocházejí většinou z budování skláren, elektráren a továren, kterým čeští výrobci posílali stroje a vybavení. Banka letos uvedla, že do dvou let chce vyřešit polovinu ztrátových pohledávek, mimo jiné jejich prodejem ve veřejné soutěži. Problematické obchodní případy pocházejí z let 2007 až 2011, některé z nich vyšetřuje policie.