Nejpozději do měsíce chce také správce hmotných rezerv předložit vládě návrh buď na dohodu, nebo na žalobu ve sporu o naftu. Poznamenal, že žaloba může trvat tři až pět let a náklady mohou činit několik desítek milionů korun.
S postupem času podle Švagra roste riziko, že se nafta zkazí. \"Žádný znalec vám nedá posudek, že za tři nebo pět let bude nafta naftou. Já bych si ji do auta nedal,\" uvedl Švagr v pořadu Otázky Václava Moravce. Nyní je stáří uskladněné nafty čtyři až pět let, celé množství nafty z let 2010/2011 nebylo obměněno, zmínil.
Situace v této kauze je podle Švagra mimořádně vážná, jde o miliardový příběh s těžko predikovatelným koncem. Každou chvíli v něm nastává nová skutečnost. SSHR jedná pouze s insolvenčním správcem, protože stále není jasné, kdo je vlastníkem nafty. \"V pozadí probíhá vlastnická válka o akcionářskou strukturu (Viktoriagruppe),\" řekl Švagr.
Český rozhodčí soud začátkem listopadu rozhodl, že vlastníkem akcií Viktoriagruppe je firma Cioltit. \"Já bych čekal, pokud firma Cioltit je absolutním vlastníkem akcií před rokem 2013, což deklarují, že nám také firma Cioltit řekne \'tudíž to, co jste v Německu v roce 2009 uložili, je ve vlastnictví ČR\'. To by pro mě bylo to zásadní sdělení Cioltitu,\" poznamenal předseda SSHR.
Česká televize v pořadu citovala stanovisko nového majitele Viktoriagruppe, které jí poskytl advokát Jaromír Bláha z advokátní kanceláře Němec, Bláha & Navrátilová. Stojí v něm mimo jiné: \"Klient však sděluje, že hodlá respektovat oprávněné zájmy České republiky v probíhajícím insolvenčním řízení, zejména pak ve vztahu k uskladněným zásobám nafty\". Toto sdělení je podle Švagra zajímavé a musí ho zanalyzovat s právníky. Je přesvědčený o tom, že oprávněným zájmem ČR je 100 procent nafty uložené v Kraillingu.
Česko skladuje ropu v Německu od roku 2010. Poté, co se Viktoriagruppe loni v prosinci sama poslala do úpadku, si stát nárokuje část ropy uložené v zásobnících v Kraillingu, insolvenční správce však zatím české nároky vůči zkrachovalé firmě neuznal. SSHR a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednají s konkurzním správcem o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.
Česko nyní podle Švagra nárokuje naftu za 1,5 miliardy korun, další stovky milionů korun žádají například čeští celníci a finanční správa. Celkem jde téměř o dvě miliardy korun.