Správa rezerv podala v Německu trestní oznámení kvůli naftě z ČR

17.12.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. prosince (ČTK) - Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes podala v Německu trestní oznámení na neznámého pachatele v kauze Viktoriagruppe. Týká se nafty, kterou má Česko ve skladech zkrachovalé společnosti v Bavorsku uloženu. ČTK to řekl mluvčí SSHR Jakub Linka. Oznámení bylo podáno na státním zastupitelství v Mnichově.

Česko má ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v Kraillingu uloženu naftu za 1,2 miliardy korun, ke které se nemůže dostat. S insolvenčním správcem firmy se pře o její vlastnictví. Kromě nafty jde v případu i o další pohledávky, Češi celkem nárokují až 1,8 miliardy korun.

\"Mohu potvrdit, že jsme v Německu na státním zastupitelství v Mnichově podali trestní oznámení na neznámého pachatele. Konkrétně jde o podezření ze spáchání trestného činu podvodu a trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku,\" řekl dnes ČTK předseda SSHR Pavel Švagr. \"Uvědomuji si, že se nestává moc často, aby státní úřad podával trestní oznámení v zahraničí. Ale v tomto případě se některé podezřelé skutky odehrály na území Německa, proto je důležité, aby je německá policie prošetřila,\" dodal.

Z měření, které provedli loni v prosinci němečtí celníci, vyplývá, že ve skladu v Kraillingu schází 6,3 milionu litrů paliva proti správnému evidenčnímu stavu. Od vyhlášení insolvence společnosti jsou zásobníky s naftou zaplombované.

Švagr minulou neděli v České televizi uvedl, že SSHR jedná v záležitosti pouze s insolvenčním správcem, protože není jasné, kdo je vlastníkem nafty. Český rozhodčí soud začátkem listopadu rozhodl, že vlastníkem akcií Viktoriagruppe je firma Cioltit. Švagr dodal, že nejpozději do měsíce chce SSHR předložit vládě návrh buď na dohodu, nebo na žalobu ve sporu o naftu. Poznamenal, že žaloba může trvat tři až pět let a náklady mohou činit několik desítek milionů korun.

Česko skladuje ropu v Německu od roku 2010. Poté, co se Viktoriagruppe loni v prosinci sama poslala do úpadku, si stát nárokuje část ropy uložené v zásobnících v Kraillingu, insolvenční správce však zatím české nároky vůči zkrachovalé firmě neuznal. SSHR a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových jednají s konkurzním správcem o mimosoudní dohodě, podle níž by si Česko odvezlo 80 procent nafty a zbytek by nechalo v konkurzní podstatě. Dohodu by musela potvrdit vláda.

Podle aktuálního vyjádření SSHR má Česko nyní zásoby ropy a ropných produktů typu nafty či leteckého petroleje zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Nafta, kterou má Česko uloženu v Německu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK