Praha by měla v lednu dostat nabídku kompenzací od PVK

17.12.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 17. prosince (ČTK) - Praha by měla do poloviny ledna dostat nabídku kompenzací od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK). Kvůli smlouvě o pronájmu vodohospodářských sítí nemůže totiž město čerpat evropské dotace. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Smlouva, kterou město prostřednictvím správcovské společnosti Pražská vodohospodářská společnost (PVS) firmě PVK infrastrukturu pronajalo, je podle radní \"absolutně neplatná\", firma to odmítá. Výsledky případného soudního sporu by podle Plamínkové byly nejisté, proto si chce počkat na znění nabídky.

\"Do 15. ledna bude hlavnímu městu doručena závazná nabídka platná nejméně do 30. června 2016. Jejím obsahem bude návrh, kterým budou kompenzovány finanční újmy, které jsou nám dány tím, že nemůžeme čerpat prostředky z EU,\" uvedla Plamínková. Na evropské peníze by Praha podle radní mohla dosáhnout také vyjmutím části území, kde ještě není hotová kanalizace, z pravomoci PVK.

Smlouva mezi PVS, kterou vlastní Praha, a PVK podle říjnového vyjádření Plamínkové prý nebyla uzavřena v souladu s tehdy platným koncesním zákonem. Jde podle ní o první krok k možnému zkrácení doby vyjednané smlouvy, která je uzavřena do roku 2028, řekla radní.

Hospodaření s vodou v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. Firmu PVK v 90. letech od státu koupila Veolia, která od té doby distribuuje vodu v Praze a vybírá poplatky od uživatelů. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou až do roku 2028.

Z tržeb pěti miliard korun ročně se Praze za pronájem vracejí necelé dvě miliardy korun, dalších 830 milionů jsou investice do oprav. Veolia ročně inkasuje kolem 500 milionů korun. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

Praha řadu let připravuje rekonstrukci čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, která dohromady vyjde na více než deset miliard korun. I kvůli smlouvě s Veolií metropole podle neoficiálních informací nedosáhne na evropské dotace na stavbu. Praha se proto potýká s problémy, jak nákladnou rekonstrukci zaplatit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK