Nízkoenergetická stavba ušetří (1. díl)

25.03.2005 | , Dům a zahrada
BYDLENÍ


perex-img Zdroj: Finance.cz

Domy podobně jako ledničky mají své energetické třídy. Ty nízkoenergetické mají roční spotřebu energie vztaženou na metr čtvereční menší než 50 kilowatthodin.

Vyjádřeno v penězích to znamená, že pokud budeme dům o obytné ploše 100 m2 vytápět elektřinou a za každou kilowatthodinu zaplatíme 1 Kč, pak za spotřebovanou energii zaplatíme jen 5000 Kč za rok. Pokud bude mít dům ještě nižší spotřebu než 15 kilowatthodin za rok, pak již mluvíme o tak zvaném pasivním domě, který má prakticky nulovou spotřebu energie.

 Proč vlastně stavět nízkoenergetické a pasivní domy, když doposud nám stačily ty normální? Obyvatel země neustále přibývá a spotřebovávají stále více energie. Až donedávna k její výrobě spalovali dřevo, které zase dorostlo. Ale pak objevili, že se dají spálit také zkamenělé zbytky přesliček zvané uhlí a také temně černá tekutina zvaná ropa nebo plyn zvaný zemní. A tak za dvě století vesele vytěžili ze země zásoby, které se vytvářely tisíce let. Až teprve nedávno se objevili zvláštní pošetilci, kteří upozornili na skutečnost, že za chvíli už nebude co těžit a že by bylo dobré najít nějaký zdroj energie, který se zase dokáže rychle obnovit anebo zásadně omezit stávající spotřebu. Ale koho by to zajímalo? Vždyť až se fosilní paliva (tak se učeně říká těm zkamenělým přesličkám) vyčerpají, nikdo z nás už pravděpodobně na tomto světě nebude. Přesto začal sílit hlas těchto pošetilců a "vyspělé" země se začaly nad touto skutečností vážně zamýšlet. Vyspělé v uvozovkách záměrně, neboť ty nevyspělé se s něčím takovým trápit nemusejí. Jejich spotřeba energie je totiž kvůli jejich zaostalosti prozatím zanedbatelná. Jen pro zajímavost: jen 10 procent obyvatel světa žije ve vyspělých zemí, ale těchto 10 procent spotřebovává celých 90 procent světové energie. A tak se tyto pokrokové země sešly a domluvily, že se pokusí spotřebovávat méně energie a vypouštět do vzduchu méně spalin, zejména oxidu uhličitého, kvůli kterému vznikají v atmosféře ozónové díry, skleníkový efekt a roztávají ledovce. Ale to je téma na samostatný článek.

Nízkoenergetické domy jsou většinou o dražší než ty tradiční, ale asi jen o desetinu. Uvážíme-li však, že spotřebují o 90 procent méně energie, je rozdíl v pořizovacích nákladech zanedbatelný.
Protože více než polovina energie se v našich zeměpisných šířkách spotřebuje na vytápění domů v chladném období roku, stala se potřeba hledání zásadních úspor i v tomto oboru lidské činnosti aktuální. A protože tento časopis je o rodinných domech, zaměřme se na to, jak zmenšit spotřebu energie ve fázi návrhu i při samotné stavbě rodinného domu.

Autor článku

Ing. arch. Adam Rujbr  

Články ze sekce: BYDLENÍ