\"Rusové chápou, že pokud mají být konkurenceschopní, musí snížit cenu na méně než 200 dolarů. Nejde tady i slevu, ale o situaci na trhu,\" citovala ministra ukrajinská pobočka agentury Interfax. Podle oboustranné dohody z roku 2009 se ceny dodávek stanovují každé čtvrtletí s ohledem na vývoj cen ropy a ropných produktů. Kyjev minulý měsíc uvedl, že tuto zimu ruský plyn potřebovat nebude, protože má dostatek zásob.
Rusko koncem listopadu přerušilo Ukrajině dodávky plynu, dokud Kyjev nezaplatí předem za další dodávky suroviny. Ruský plynárenský podnik Gazprom pak požádal Ukrajinu, aby mu poskytla záruku na množství plynu, který hodlá koupit do konce března 2016.
Ukrajinský Naftogaz uvedl, že hodlá požádat o slevu na plyn na první čtvrtletí příštího roku. Ukrajinská vláda ale po listopadovém přerušení dodávek podnik vyzvala, aby ukončil smlouvy s Ruskem, protože Kyjev údajně pokryje své potřeby dovozem z Evropy.
Naposledy byly dodávky plynu na Ukrajinu pozastaveny letos v létě, když se obě strany neshodly na ceně. Zásobování se obnovilo teprve 12. října, když Gazprom podepsal s Naftogazem konečnou dohodu o prodeji plynu Ukrajině na zimní období.
Spotřeba plynu na Ukrajině se obvykle pohybuje kolem 50 miliard krychlových metrů ročně. Asi polovinu spotřeby je země schopna uspokojit z vlastních zdrojů, zbytek tvoří dovoz, především z Ruska. Podle dřívějších údajů ukrajinské státní společnosti Ukrtransgaz měl loni ruský plyn na celkové spotřebě podíl 36 procent a plyn z domácích zdrojů 51 procent. Zbývajících 13 procent tvořil plyn dovezený z Evropské unie, jeho podíl by se ale měl díky novým dohodám a technickým úpravám plynovodů zvýšit.