Polystyren je levnější a zcela odolný proti nasávání vlhkosti, kamenná vlna zase díky své tvárnosti lépe vyplní všechny možné skuliny. Výrobci proklamují, že dýchá, což je asi pravda, ale u nízkoenergetického domu je tato vlastnost zcela nepodstatná. Důležitější než druh tepelné izolace je však její tloušťka. Ta závisí pochopitelně i na dalších částech skladby pláště, ale obecně lze říci že by se měla pohybovat mezi 15-30 cm. Výjimkou nejsou domy zateplené 50 cm izolace, ale to už je na úkor obytné plochy.
Velmi důležitou stavební součástí nízkoenergetického domu jsou okna. Čím je jich více, tím lépe. Mezi zasloužilými projektanty se stále setkáme s názorem, že okna jsou příčinou tepelných ztrát, což však není tak docela pravda. V bilanci topné sezóny tepelné zisky převyšují ztráty a to nejvíce pochopitelně u oken jižní fasády. Jakkoliv se to může zdát divné, okna topí. Slunce, které svítí do oken, totiž ohřívá interiér domu, i když venku mrzne. Známe to z auta - stačí chvilka na sluníčku a rázem je uvnitř o deset patnáct stupňů tepleji než venku. Při vhodném výběru oken a velkoplošném prosklení na jih lze takto získat až třetinu celkové potřeby tepla v topném období. Klidně si odpusťme vnitřní zlaté příčky, stejně jsou definitivně "out" a frčí velká skla. Kde to jde, doporučuji použít pevné zasklení, okna budou moci být větší bez jediného dělení. Otevíravými křídly pokud možno šetřeme, jsou kvůli kování dražší, ale také jimi utíká více tepla.
Nízkoenergetický dům se od svého tradičního příbuzného liší nízkou spotřebou energie. Tento zdánlivě banální fakt má ale zcela zásadní vliv na uvažování o koncepci vytápění a větrání. Při plánování je třeba důsledně se oprostit od zažitých představ. Je třeba si uvědomit, že kvalitně izolovaný dům s dobrými okny bude možno s notnou dávkou zjednodušení vytopit vařičem nebo žehličkou. To posouvá do úplně jiné roviny úvahy o systému vytápění. Nejen že nemusíme mít radiátory pod okny, protože od oken netáhne, nemusíme mít totiž radiátory vůbec nikde! Umožní nám to rekuperační výměník tepla, který nám přivede do domu čerstvý vzduch a zároveň ho ochladí nebo ohřeje - podle potřeby.