Ekonomika poroste pomaleji, nezaměstnanost klesne, mzdy porostou

30.12.2015 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. prosince (ČTK) - Růst české ekonomiky v příštím roce zpomalí na zhruba 2,5 procenta z letošních více než čtyř procent. Zároveň by měla nadále klesat míra nezaměstnanosti a spolu s tím růst mzdy. Inflace by se pak měla postupně zvednout a překonat jedno procento. Vyplývá to z odhadů ekonomů, které ČTK oslovila.

Letošní růst ekonomiky, který patří k největším v EU byl podpořen jednorázovými faktory, jako bylo dočerpávání peněz z evropských fondů, uvolněná rozpočtová politika vlády, nízké ceny ropy a vliv výběru daně z tabákových výrobků. Příští rok by se tak růst české ekonomiky měl vrátit k průměru zemí EU, uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Po očištění jednorázových faktorů by byl přitom letos růst ekonomiky podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera kolem tří procent. \"A mírně pod třemi procenty by tak měla ekonomika růst i příští rok, kdy většina letošních jednorázových faktorů odezní - stále by to však měla být jedna z těch vyšších dynamik HDP v EU,\" uvedl. V delším období je pak podle hlavního analytika Generali Investments CEE Radomíra Jáče udržitelný růst české ekonomiky mezi 2,5 až třemi procenty.

Spolu s pokračujícím zlepšováním ekonomiky se bude podle analytika Komerční banky Viktora Zeisela zlepšovat i situace domácností. \"Porostou mzdy a nezaměstnanost se bude dále snižovat, i když tempo poklesu už bude slabší. Domácnosti se stanou hlavním tahounem růstu, když růst investiční aktivity se skoro zastaví kvůli výrazně nižšímu čerpání z fondů EU,\" uvedl.

Inflace by pak podle něj měla příští rok zrychlovat díky meziroční srovnávací základně. \"Postupně ze statistik bude vyprchávat pád cen ropy z konce loňského a začátku letošního roku a inflace by se měla ke konci roku posunout na cíl centrální banky,\" uvedl Zaisel.

Spotřebitelé a zaměstnanci v Česku tak budou podle Horské těžit z růstu české ekonomiky. \"Růst jejich pracovních příjmů nastartovaný v roce 2015 v příštím roce zrychlí nad čtyři procenta,\" uvedla. Průměrný plat v ČR přepočtený na eura tak podle ní překoná poprvé v historii 1000 eur.

I podle analytiků ČSOB vstoupí Česko do roku 2016 s velmi solidními základy v podobě nízké inflace a nezaměstnanosti. \"Růst hospodářství nejspíše zvolní ze současných více než čtyř procent s tím, jak se postupně vyčerpají prorůstové stimuly přicházející ze zahraničí. Dynamika hospodářství by se však mohla stabilizovat těsně pod třemi procenty, což je dostatečně vysoká úroveň pro zajištění dalšího poklesu nezaměstnanosti,\" uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

\"Česká ekonomika sice zůstává fundamentálně zdravá a schopná růstu, uvidíme ale zpomalení v investiční oblasti. Jak se bude dařit exportu, je otevřenou otázkou. Po několika letech také nemusí být samozřejmostí naplnění státní kasy plánovanými příjmy,\" uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Měnová politika pak podle něj příští rok těžko překvapí. \"Stabilní kurz eura proti koruně zůstane příští rok jedním z pevných bodů české ekonomiky,\" dodal.

Navzdory svižnému ekonomickému růstu tak bude podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy Česká národní banka udržovat svůj intervenční režim, v jehož rámci oslabuje korunu. S opuštěním režimu lze podle něj spíše počítat nejdříve až v prvním čtvrtletí 2017. \"Dobrý výkon ekonomiky bude tlačit na posílení české měny, kterému ČNB bude bránit prostřednictvím intervencí na devizovém trhu. Ty tak snadno mohou být intenzivnější než letos, kdy již v přepočtu překonaly úroveň 200 miliard korun,\" uvedl.

Odhady finančních institucí k vývoji ekonomiky v roce 2016 (v závorce odhady pro letošní rok)

Firma HDP Průměrná inflace nezaměstnanost ČSOB 2,5 % (4,3 %) 1,3 % (0,4 %) 5,8 % (6,3 %) Raiffeisenbank 2,4 % (4,3 %) - 6 % (6,5 %) UniCredit Bank 2,3 % (4,3 %) 1,4 % (0,4 %) 6 % (6,5 %) ING 2,7 % (4,5 %) 1,3 % 5,2 % Roklen 3 % (4,4 %) 1,1 % (0,4 %) 5,8 % (6,5 %) EY 2,5 % (4,4 %) 1,3 % (0,4 %) - Komerční banka 2,8 % (4,4 %) 1,3 % (0,4 %) 5,9 % (6,3 %) Generali Investments CEE 2,1 % (4,3 %) 1 % (0,4 %) 6 % (6,5 %) Deloitte 2 % (4,6 %) 1,1 % (0,3 %) 4,8 % (5,1 %)*

* odhad Deloitte k nezaměstnanosti je podle metodiky ČSÚ

Zdroj: Finanční instituce

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK