\"Podle informací od státního tajemníka (Josefa) Postráneckého je připraven materiál, který z důvodu trestního stíhání má záměr (šéfku ERÚ) Vitáskovou postavit mimo funkci. S tím materiálem se chce premiér seznámit a chce znát názor Legislativní rady vlády,\" řekl ČTK Ayrer. \"Premiér každopádně chce, aby se problematika ERÚ vyřešila,\" podotkl. Postoj premiéra ke konkrétnímu návrhu komentovat nechtěl.
Od začátku letošního ledna je ve vedení ERÚ nesoulad mezi služebním a energetickým zákonem. Úpravu energetického zákona, která by měla potvrdit, že Vitásková zůstane ve funkci až do konce července příštího roku, poslanci zatím neschválili. Ve třetím čtení ji projednají zřejmě tento měsíc. ERÚ už přitom dříve varoval před tím, že kvůli tomu, že jeho vedení přejde od začátku letošního roku pod služební zákon, nastane bezvládí.
Služební zákon uvádí, že z jeho působnosti jsou vyjmuti mimo jiné členové Rady ERÚ, mezi které má patřit i její šéf. Funkci předsedy ERÚ do doby, než rada od srpna příštího roku vznikne, ale nezmiňuje vůbec. Podle dřívějšího vyjádření Postráneckého proto pozice pod služební zákon patří. V polovině listopadu Postránecký Vitáskovou vyzval, aby urychleně sama sebe a své místopředsedy pod služební zákon zařadila. Vitásková to ale s odkazem na energetický zákon odmítla. Rada ERÚ má mít pět členů s pětiletým funkčním obdobím, jeden má být jejím předsedou. Předseda bude moci vést radu nejdéle tři roky.
Návrh, aby nad Vitáskovou dohlížel přímo premiér, se příliš nelíbí ministrovi průmyslu Janu Mládkovi (ČSSD). V úterý uvedl, že z návrhu svěřit kompetenci Sobotkovi je \"poněkud v rozpacích\". Premiéra by to podle něj mohlo postavit do nekomfortní, sporné situace. Při případné diskusi na vládě proto bude podporovat spíše to, aby na šéfku ERÚ dohlížela vláda jako celek, případně, aby kompetence zůstala v rukou Postráneckého. \"Otázkou je, jestli se to dá po této linii řešit. Jsme na ´neprobádané půdě, kdy není jasné, který zákon převažuje,\" uvedl v úterý Mládek.
Státní zástupce na začátku prosince navrhl Vitáskové devítiletý trest ve vězení s ostrahou za zneužití pravomoci úřední osoby. Týká se případu solárních podvodů se dvěma solárními elektrárnami v Chomutově. Těm byla udělena licence v posledních hodinách roku 2010, čímž jim byla přiznána výhodnější výkupní cena za energii dodanou do veřejné sítě. Od ledna 2011 se výkupní ceny snížily na polovinu. Vitásková obvinění striktně odmítá. Už dříve uvedla, že obžalobu považuje za vykonstruovanou, nepodloženou a především nepravdivou. Zdůraznila, že na ERÚ nastoupila až v srpnu 2011, a nemohla tedy udílení licencí ovlivnit.
Legislativní rada vlády (LRV) je poradním orgánem vlády v oblasti její legislativní činnosti. Má 30 členů. Předsedou LRV je ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).