MŽP chystá projekt Chytrá obec s dotací 50 mil. na zadržení vody

10.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 10. ledna (ČTK) - Ministerstvo životního prostředí plánuje v únoru vypsat pilotní projekt Chytrá obec. Má přispět k udržení vody v krajině, například v kombinaci s menšími čistírnami odpadních vod. Z národních peněz chce ministerstvo dát kolem 50 milionů korun městům a obcím, které přijdou s inovativním systémem udržení vody, řekl ČTK v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Ministerstvo chce jako vzor vzít \"chytré projekty\" obcí, které již mají inovativní řešení na retenci vody. \"Víme, že podobné případy existují a je jich celá řada,\" řekl ministr. Podle něj se některé obce již zajímavě chopily udržení vody v rámci zástavby v kombinaci s lokálními nebo domovními čistírnami odpadních vod. Nyní je chce ministerstvo 50 miliony podpořit z národního programu životní prostředí.

Úspěšný projekt chce následně kopírovat po celé republice. Ze státních peněz prostřednictvím Státního fondu životního prostředí by se na podobné věci podle Brabce mohlo najít až několik set milionů korun. Na projektu spolupracuje i Svaz měst a obcí ČR.

\"Nyní program finalizujeme. Pokud by se ukázal úspěšným a my jsme přesvědčeni, že ano, tak bychom vítěze soutěže chtěli odměnit dotačně,\" poznamenal.

Stát rovněž hledá možnosti, jak více udržet vodu v krajině v celé republice. Ministerstvo životního prostředí například připravilo \"malou\" novelu zákona o vodách. V ní plánuje zdražit odběry podzemní vody na čtyřnásobek do roku 2022. Předpokládá, že vzroste i cena za odběr povrchové vody, kterou si určují jednotlivá Povodí. Změny podle něj nebudou mít plošný vliv na výši vodného a stočného. Opačného názoru jsou ale odbory a provozovatelé vodovodní soustavy.

Ministerstvo zemědělství pak například plánuje do roku 2021 dát celkem 1,25 miliardy korun do obnovy a stavby nových rybníků ze svého rozpočtu. Úřad plánuje, že investorům zaplatí 80 až 100 procent projektu podle nastavení jednotlivých dotačních podprogramů. Resort tak chce bojovat proti povodním i suchu.

\"Především se zaměříme na výstavby a rekonstrukce rybníků a malých vodních nádrží,\" sdělilo ministerstvo, podle něhož by měly rybníky fungovat jako protipovodňová ochrana. Zároveň by ale měly regulovat průtoky v období sucha. Ministerstvo chce také dát peníze na rybníky, které byly poškozené při záplavách.

Kromě toho se na rybníkářství a produkci ryb vypisují i projekty za evropské peníze.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK