Plzeňský kraj hospodařil s přebytkem 165 mil Kč, víc než plánoval

10.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Plzeň 10. ledna (ČTK) - Plzeňský kraj loni hospodařil s přebytkem 165 milionů korun. Při sestavování loňského rozpočtu přitom kraj plánoval přebytek \"jen\" zhruba 50 milionů Kč. Dobré hospodaření v roce 2015 zajistily vyšší daňové výnosy i drobné úspory na výdajové stránce rozpočtu, řekl ČTK hejtman Plzeňského kraje Václav Šlajs (ČSSD). Kraj podle něj nemá žádné dluhy. Za rok 2014 hospodařil s přebytkem téměř 80 milionů korun.

\"Hlavním důvodem vyššího přebytku byly vyšší daňové výnosy, tak, jak rostla ekonomika,\" řekl. Nižší byl nárůst u DPH, nejvýraznější zvýšení je u firemní daně a u daně zaměstnanců.

Peníze z přebytku půjdou hlavně na předfinancování projektů hrazených EU. \"Česká republika má pořád zpoždění v čerpání a ještě v roce 2016 to nespustíme naplno. V roce 2017 začneme masivně realizovat projekty, které se ale musí dopředu celé zaplatit a pokud jsou v pořádku, tak potom EU vrací 50 až 85 procent,\" uvedl Šlajs. Příští rok bude kraj potřebovat přes jednu miliardu korun volných peněz.

K 31. prosinci měl Plzeňský kraj na účtech 750 milionů korun. \"Využijeme je právě na předfinancování projektů dotovaných EU, a to hlavně na opravy a rekonstrukce silnic, modernizaci technického vybavení škol, opravy a zateplení budov, opravy památek a modernizaci informačních technologií v roce 2017 a 2018,\" řekl Šlajs.

Hejtman by chtěl nechat novému vedení kraje zhruba tři čtvrtě miliardy korun volných peněz. \"Aby mohlo dělat právě ty projekty, které pak Evropa zpětně proplácí,\" uvedl Šlajs. Kraj si loni na jaře vzal úvěr převyšující 600 milionů na předfinancování evropských projektů. Půjčku s velmi nízkým úrokem ale splatil hned v listopadu.

Loňské příjmy kraje činily 5,05 miliardy korun, letos mají být 4,483 miliardy Kč. \"Letošní rozpočet je také naplánovaný jako mírně přebytkový asi ve výši 13 milionů korun, ale daňové příjmy se těžko odhadují,\" řekl Šlajs. Pokud by kraj potřeboval něco akutního řešit, může sáhnout do úspor. \"A to i za cenu, že bude hospodaření mírně minusové, aby zase neleželo moc peněz na účtech,\" dodal.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK