V prosinci spotřebitelské ceny meziročně stouply stejně jako v listopadu o 0,1 procenta, meziměsíčně o 0,1 procenta klesly. Průměrná míra inflace za loňský rok dosáhla 0,3 procenta, o rok dříve byla 0,4 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 2003.
Inflace sice podle analytika UniCredit Bank Patrika Rožumberského v lednu zřejmě o několik desetinek procenta stoupne zejména s tím, jak z meziročního indexu zmizí zrušení některých regulačních poplatků ve zdravotnictví na začátku loňského roku. \"Naopak vliv změn cen energií by neměl být v meziroční lednové inflaci markantní. Do poloviny letošního roku by se inflace měla udržet pod jedním procentem,\" uvedl.
K opuštění kurzového závazku by přitom ČNB podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka potřebovala, aby inflace v české ekonomice byla po nějakou dobu vyšší než inflace v eurozóně. \"Jenže situace je taková, že inflace v České republice je naopak nižší než inflace v eurozóně. I letos se tak nejspíše bude postupně oddalovat okamžik předpokládaného \'exitu\',\" uvedl.
I podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové vývoj inflace nedává vysokou pravděpodobnost opuštění kurzového závazku v letošním roce. Naopak podle ní nelze vyloučit, že centrální banka bude cítit potřebu reagovat a může zvažovat zavedení negativních úrokových sazeb. Nicméně, nízká inflace podle Zamrazilové ekonomice svědčí, protože firmám snižuje náklady a zvyšuje zisky. Spotřebitele pak podněcuje k útratám.
\"Nízkou inflaci hodnotíme jako pozitivní záležitost, protože jde na vrub především již zmiňovaným pohonným hmotám. Díky levné ropě tuzemské firmy a domácnosti mohly v loňském roce ušetřit více než 30 miliard korun, které mohly utratit či investovat jinde,\" uvedl i analytik ČSOB Petr Dufek.
Ani letošní rok podle něj s největší pravděpodobností žádnou velkou inflaci nepřinese. \"Inflace se bude s největší pravděpodobností po většinu roku držet pod jedním procentem a teprve ke konci se alespoň dostane do tolerančního pásma ČNB,\" dodal.
Hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka očekává, že letos bude průměrná míra inflace 1,3 procenta. \"Nicméně důležitým předpokladem této prognózy je růst cen ropy. Cena ropy však na začátku roku naopak strmě klesá. Nízkoinflační vývoj znamená, že ČNB bude s uvolněním kurzu koruny vyčkávat dle naší nové prognózy až do začátku roku 2017,\" uvedl.
Velmi nízká inflace bude i podle analytika společnosti Akcenta minimálně i v první polovině letošního roku. \"Inflace se tak bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad jedno procento zamíří pravděpodobně teprve ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017,\" uvedl.