\"Extrémně levné hypotéky a zvýšený optimismus poháněný rostoucí českou ekonomikou přiměly domácnosti k investicím do vlastního bydlení. Byty loni více nakupovali i investoři, kteří zjistili, že je to jedna z nejlepších možností uložení peněz,\" uvedl generální ředitel Ekospolu Evžen Korec.
Samotný Ekospol se na rekordních prodejích podílel více než 900 byty, které loni prodal na rezervační smlouvy. Dobrá nálada na trhu podle Korce potrvá i letos, což by mohlo prodejní rekord ještě o něco zvýšit. \"Růst české ekonomiky neskončí, což bude lidi i letos motivovat k investicím do bydlení. Neutuchající zájem o nové byty v Praze požene celkové prodeje až k hranici 8000 prodaných bytů za rok,\" odhaduje Korec.
Ostatní společnosti zapojené do výzkumu své odhady prodejů za loňský rok zatím nezveřejnily. \"V tuto chvíli nebudeme zprávu Ekospolu jakkoliv doplňovat a komentovat. Ještě v průběhu ledna dáme k těmto analýzám a jejich další budoucnosti všechny detailní a aktuální informace,\" sdělil ČTK mluvčí Trigemy Radek Polák.
Skanska Reality se k výsledkům zatím vyjadřovat nemůže. Akcie jejího švédského vlastníka jsou obchodovány na burze a do zveřejnění oficiálních výsledků v únoru je tak developer vázán mlčenlivostí. V roce 2014 prodala Skanska Reality 402 bytů a tento počet loni s vysokou pravděpodobností překonala. \"Loňský rok byl z pohledu pražského developmentu opět rekordní a věříme, že tento trend bude pokračovat i v letošním roce,\" doplnila generální ředitelka společnosti Naďa Ptáčková.
Podle studie měli kupující na konci roku menší výběr, když počet dostupných bytů v cenících developerů klesl na 5800 z 6400 volných bytů na konci září. Statistiku navyšují stovky dlouhodobě neprodejných bytů, které mají developeři v cenících dlouhé měsíce po kolaudaci.
Největší zájem byl loni o menší byty s dispozicemi 2+KK, které se na celkových prodejích podílely 36 procenty. Druhou nejprodávanější dispozicí byly byty 3+KK s podílem 29,5 procenta. Zhruba pětinu tvořily nejmenší byty 1+KK.