\"Je zkolaudována nová budova a v prvním čtvrtletí čeká výzkumníky stěhování a zařizování laboratoří. RICE vstoupilo do fáze udržitelnosti,\" uvedla mluvčí ZČU Kamila Kolářová. Stavba měla původně trvat rok a půl, ale o půl roku se zpozdila; 85 procent dala EU, 15 procent stát. Na investici šlo přes 480 milionů Kč, z toho do technologie spjaté s budovou 200 milionů Kč a na přístroje 100 milionů Kč.
Dalších asi 140 milionů tvořily peníze na provoz centra, které začali výzkumníci inkasovat v září 2010 a dočerpali je loni. Od ledna začalo RICE, podobně jako dalších 47 center v ČR, čerpat peníze z Národního programu udržitelnosti, který pokryje do 40 procent nákladů na provoz. Zbytek si shání od Technologické agentury (TAČR) a Grantové agentury ČR, z výzkumu, vývoje a testování pro podniky.
Koncem prosince získalo RICE z Národního programu udržitelnosti 113 milionů Kč na řešení pětiletého projektu Nové technologie a koncepce pro inteligentní průmyslové systémy. Dalších 95 milionů korun zajistí do roku 2019 pět rozsáhlých center kompetence financovaných TAČR. Třetím pilířem finanční stability bude prodej licencí a smluvní výzkum pro firmy, z něhož má přitéct 100 milionů Kč. Centrum má nyní tři čtyřsetmilionové projekty - CANUT (pokročilé jaderné technologie), CIDAM (výkonová elektronika) a CKDV (Centrum kompetence drážních vozidel).
\"Podařilo se nám vytvořit nová pracovní místa a vybudovat tým, který dosáhl vynikajících výsledků při řešení výzkumného programu Inteligentní průmyslové systémy,\" uvedl vědecký ředitel Zdeněk Peroutka. Podle něj šlo o několik patentů včetně evropských a řadu ocenění z konferencí a výstav. S průmyslovými partnery vyvinulo RICE modulární řídicí systém REMCS, chytrý zásahový oblek a rukavice pro hasiče.
Unikátní je přestavitelná halová laboratoř a zkušebna vysokonapěťové výkonové elektroniky a pohonů dopravních systémů. \"Můžeme testovat až čtyřmegawattový motor, přitom lokomotiva má dva megawatty. Asi 50 metrů od toho, ve vedlejší budově, bude mikroskop, který má přípustnou vibraci deset nanometrů,\" řekl Frýbl. RICE bude mít jako jediné centrum v ČR Arerosol Jet Printing. Dokáže tisknout elektronické prvky o šířce deseti nanometrů, přitom lidský vlas má 70 nanometrů.