\"(Řecký ministr financí Euklidis) Tsakalotos mi potvrdil, že řecká vláda uznává, že MMF musí být součástí tohoto procesu,\" citovala Dijsselbloema agentura Reuters.
Tsipras v prosinci řekl, že Evropa disponuje dostatečnou institucionální kapacitou pro řešení svých vnitřních záležitostí, a označil přístup MMF za \"nekonstruktivní\". Aténám se zejména nelíbily požadavky MMF na snižování důchodů. Zapojení MMF do programu je ale klíčovou podmínkou Německa.
Silně zadlužené Řecko se loni v létě dohodlo s eurozónou na třetím záchranném programu, v jehož rámci by mělo během tří let obdržet až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč). MMF se zatím na financování programu nepodílí kvůli pochybnostem ohledně udržitelnosti řeckého dluhu.
Dijsselbloem uvedl, že MMF pro své zapojení do programu pro Řecko požaduje \"hlubokou a důkladnou reformu, solidní rozpočet, řešení fiskálních problémů a také udržitelný dluh Řecka\". Eurozóna ale hodlá jednat o zmírnění řeckého dluhu až poté, co věřitelé Aténám schválí veškeré reformy požadované v rámci programu.
Mezinárodní věřitelé zahájí v pondělí oficiální inspekci postupu reforem Řecka za celou první fázi programu. Kontrola má skončit v únoru, Dijsselbloem ale dnes řekl, že bude trvat \"spíše měsíce než týdny\". Schválení reforem je podmínkou uvolnění dalších peněz z dohodnutého programu.
Hlavním požadavkem věřitelů jsou nyní změny v řeckém důchodovém systému. Řecká vláda věřitelům minulý týden předložila návrh reformy, která zahrnuje další snižování důchodů a zvyšování příspěvků zaměstnanců i zaměstnavatelů na sociální zabezpečení. Dijsselbloem označil návrh za \"seriózní\", podle něj ale zatím není jasné, zda bude mít žádoucí dopad na veřejné finance.