Téma týdne: Březen – měsíc internetu
Začátkem tohoto roku jsme psali o tom, že je v České republice k internetu připojeno nesrovnatelně méně domácností, než v zemích Evropské unie. Zatímco počet připojení, podle výzkumu Českého i Evropského statistického úřadu, v České republice dosahuje 15 %, v Dánsku je toto číslo na úctyhodných 64 %. Mnoho lidí se vymlouvá na drahé připojení, ale technika i v tomto ohledu naštěstí rychle postupuje dopředu, a nabízí nám různé způsoby přístupu na nejznámější světovou síť. Dneska si ukážeme některé základní druhy připojení a jejích základní výhody a nevýhody.
K Internetu se můžete připojit analogovým modemem přes telefonní síť (dodnes nejčastější způsob připojení), pomocí pevného datového okruhu realizovaného na metalických nebo bezdrátových přípojkách, s využitím přípojky kabelové televize nebo prostřednictvím DSL přípojky na běžné telefonní lince.
Analogové modemy
Jednou z nejdostupnějších cest k domácímu (čti občasnému) internetu je vytáčené připojení telefonní linkou pomocí analogového modemu.
Název modem je odvozen z jeho funkce, tj. modulovat digitální informaci na analogový signál a demodulovat analogový signál na digitální informaci. Potřeba převodu na analogový signál je dána přenosovou trasou - telefonní trasou určenou prapůvodně jen pro přenos hlasu. Přenosová rychlost modemu se udává v jednotkách b/s (bps - bitech za sekundu), a závisí na kvalitě modemu a zejména na kvalitě přenosové trasy k poskytovateli internetového připojení, dále jen ISP. Přenosové pásmo je využito jak pro přenášená data, tak i pro řídící povely přenosu. Kvalita přenosové trasy je dána také telefonní ústřednou, ta může být analogová nebo dnes častěji digitální.
Výhody modemového připojení
-
dostupnost díky zadarmo poskytovatelům
-
cenová dostupnost modemů
Nevýhody modemového připojení
-
drahé pro větší objemy dat
-
přetíženost ISP, málo připojení, která jsou často obsazena
-
mnohdy nevyhovující kvalita telefonních linek
-
dlouhé navazování připojení, pokud se nezdaří utratili jste zbytečně impuls
-
během připojení je linka blokována pro příchozí hovor
Připojení DSL
Princip fungování DSL spočívá ve využití volného frekvenčního pásma telefonních přípojek. Pro hlasové služby se používají frekvence do 3 400 Hz, které běžnému hlasovému provozu plně postačují. Vyšší frekvence jsou volné pro vysokorychlostní přenos dat. Bohužel ne všechny telefonní linky vysokorychlostní přenos dat umožňují. Limit je dán vzdáleností zhruba 3,5 kilometru mezi uživatelskou telefonní přípojkou a zařízením DSLAM (přístupový koncentrátor, který je připojen u ústředny telefonního operátora) na straně poskytovatele.
Výhody připojení DSL
-
je používána přípojka běžné telefonní sítě, není tedy třeba složitá instalace
-
můžete surfovat po Internetu a telefonovat zároveň
-
uživatel je připojený stále, nemusí vytáčet žádné telefonní číslo
-
rychlosti připojení jsou mnohonásobně vyšší než u většiny jiných způsobů (např. DSL 512 kbps je přibližně 10x rychlejší, než připojení analogovým modemem)
Nevýhody připojení DSL
-
nutnost připojení pevnou linkou k síti Českého Telecomu
-
trvalé připojení k Internetu skýtá příležitost ke zneužití dat (hackerské útoky) - potřeba zabezpečení
-
není garantována minimální propustnost
-
asymetrie rychlosti může být na závadu pro některé aplikace (VPN, zasílání dat směrem od zákazníka,...)
-
pro zřízení jsou nutné určité parametry metalické přípojky
-
v současné době není dostupné na celém území ČR
Kabelový internet
K zákazníkovi, který si objedná kabelový Internet v bytě, kde je již kabelová přípojka (např. pro televizi), přijde technik, který mu předělá zásuvku tak, aby obsahovala i konektor pro připojení kabelového modemu. Poté na ni kabelový modem koaxiálním kabelem připojí, do modemu pak zapojí váš počítač běžným Ethernetovým (RJ-45) kabelem.
Kabelový modem vypadá jinak než běžné modemy pro telefonní rozvody, je podobný ADSL "modemům", připojuje se na koaxiální rozvody a podobně jako u ADSL využívá část volného frekvenčního rozsahu kabelu pro přenos dat a podobně jsou také frekvence obsahující jiný signál (v tomto případě televizní a radiový) předem odbočeny frekvenčním oddělovačem – splitterem (ten je ale v tomto případě instalován přímo do zásuvky).
To, jakou rychlostí jsou data přenášena se řeší vzdáleně na straně poskytovatele. Dle rychlosti a množství přenesených dat jsou dále odstupňované ceny daných služeb.
Výhody kabelového připojení
-
vyšší přenosová kapacita
-
nepřetržité připojení
-
balíčky služeb
Nevýhody kabelového připojení
-
velmi omezená územní dostupnost
Fintrik na závěr
Optimální způsob připojení záleží na tom, jak často budete internet používat a jaká množství dat stahovat. V tomto případě není jedno, zda si vystačíte s běžným prohlížením stránek, nebo se rozhodnete pro stahování hudby a filmů.
Další finanční tipy a triky najdete na www.finance.cz/aktuality.
Zdroje:
http://www.mopos.cz/products/adsl/
http://www.dsl.cz/
http://www.internetprovsechny.cz
http://helium.webz.cz/hw/modem_a_1.html