Nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem připomněl, že podobné téma měl se svými kolegy na stole několikrát už v loňském roce. Na věc naléhá především Francie. Tu loni dvakrát zasáhly teroristické útoky islamistických radikálů, které si vyžádaly stovky obětí.
Podle Dijsselbloema, jehož země nyní předsedá EU, se komise ve svém akčním plánu bude soustředit jak na legislativní změny, tak na \"rychlé výhry\", tedy rychle realizovatelné kroky. \"Musíme zajistit, že lidem, kteří plánují terorismus, bude výrazně omezen přístup k finančním prostředkům,\" podotkl. Zaručit, že takové opatření na sto procent odstraní teroristickou hrozbu, ale podle nizozemského ministra možné není.
Český ministr financí Andrej Babiš uvedl, že mezi probíranými oblastmi jsou například předplacené anonymní platební či telefonní karty, ale třeba také ilegální prodej kulturních památek. Česká republika podle něj podobná opatření podporuje. Podobně se vyjádřil také slovenský ministr Peter Kažimír. Podle něj se nejspíš blíží konec právě předplacených telefonních karet, jejichž využívání teroristy v přípravách konkrétních útoků je zdokumentované. \"Možná to bude vnímané jako snížení komfortu. Ale pro pocit bezpečnosti se takovému kroku asi budeme muset podvolit,\" řekl novinářům.
Dobrovskis dnes připomněl také potřebu daleko lepšího sdílení zpravodajských informací či rychlého postupu při zmrazování majetku osob s terorismem spojovaných. Upozornil také, že hlavní balík protiteroristických kroků a opatření probírají například ministři vnitra.
Členské země EU by nejpozději příští týden měly komisi odevzdat odpovědi na otázky, kde vidí v této oblasti největší problémy. \"Poté budeme mít konkrétnější obrázek, jaké obavy mají. Ale už nyní je široká shoda, že je třeba se rychle posunout,\" dodal Dombrovskis.