Výstavba nákladného plynovodu do Číny se sice podle zdrojů uskuteční v souladu se stanoveným časovým harmonogramem, dodávky však budou zpočátku nižší, než se předpokládalo v květnu 2014. Tehdy Rusko a Čína uzavřely dohodu o dodávkách plynu v celkové hodnotě asi 400 miliard dolarů (deset bilionů Kč).
\"Začneme tu dohodu naplňovat v roce 2019, objem dodávek by však mohl být nižší, než se původně očekávalo,\" řekl jeden ze zdrojů. Podle dalšího zdroje bude objem dodávek nižší \"v každém případě\".
Světové ceny ropy, od kterých se ceny zemního plynu odvíjejí, v době podpisu dohody přesahovaly 100 dolarů za barel, zatímco nyní se pohybují kolem 30 dolarů za barel. Tempo růstu čínské ekonomiky navíc od té doby výrazně zpomalilo, což vyvolává výrazné výkyvy na tamních finančních trzích.
Dodávky prostřednictvím plynovodu s názvem Síla Sibiře měly podle dohody začít na úrovni pěti miliard krychlových metrů ročně a postupně se vyšplhat na 38 miliard krychlových metrů ročně. Gazprom původně plánoval, že v souvislosti se zahájením dodávek do Číny investuje 55 miliard dolarů (1,35 bilionu Kč), podle zdrojů Reuters je ale možné, že investiční plány omezil.
Pekingská analytička Čchen Ču z poradenské společnosti SIA Energy upozornila, že nejistota kolem vývoje čínské ekonomiky atraktivitu tohoto projektu snižuje. \"Není pochyb o tom, že je to strategicky důležitý projekt, výhled poptávky na čínské straně ale už není tak růžový, protože růst ekonomiky zpomaluje,\" uvedla. Za realističtější termín pro zahájení dodávek ruského plynu do Číny tak považuje rok 2020.
Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů. Firma je klíčovým dodavatelem plynu pro řadu evropských zemí včetně České republiky. Moskva zaměřila svou pozornost na asijský trh poté, co se její vztahy se západními zeměmi výrazně zhoršily kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi.