Vláda zatím neoznámila podrobnosti o opatřeních, která mají vyhlášený stav doprovázet. Maduro má ještě dnes vystoupit s projevem o stavu země před parlamentem vzešlým z prosincových voleb, které byly brány jako jakési referendum o budoucnosti hlavy státu a v nichž Madurovi socialisté po 16 letech prohráli.
Většinu v parlamentu získala bývalá opozice, koalice Stůl demokratické jednoty (MUD), která získala dokonce ústavní většinu. Ústavní soud ale pozastavil platnost mandátů tří jejích poslanců pro podezření z údajných volebních podvodů. MUD tak zatím nemůže pokračovat v zásadnějších změnách politického systému.
Prezident Maduro a jeho socialisté se od porážky snaží různými kroky udržet vliv na dění v zemi. Ve Venezuele je prezidentský systém, takže po parlamentních volbách se vláda nezmění. Maduro ovšem minulý týden jmenoval novou vládu, která si má poradit s ekonomickou krizí i s novým parlamentem.
Venezuela se v posledních letech nachází v hluboké ekonomické krizi, kterou umocnil výrazný propad cen ropy, která je hlavním vývozním artiklem státu. V surovinově bohaté zemi, ve které je od doby Madurova předchůdce Huga Cháveze zaváděna jakási napodobenina socialistického hospodářství, je nedostatek mnohých výrobků, včetně základních potravin.