Rúhání: Íránská ekonomika po zrušení sankcí poroste o pět procent

17.01.2016 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Teherán 17. ledna (ČTK) - Íránský prezident Hasan Rúhání očekává po zrušení mezinárodních sankcí pětiprocentní hospodářský růst. Země prý potřebuje zahraniční investice. Americko-íránské ekonomické vztahy však nebudou plně obnoveny, řekl dnes Rúhání v íránské televizi.

Rúhání svou optimistickou prognózu ohledně ekonomického růstu vyslovil poté, co v sobotu Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) oznámila, že Írán plní loňskou dohodu o jaderném programu, a Spojené státy a EU potvrdily, že ruší protiíránské sankce.

Rúhání řekl, že očekává pětiprocentní ekonomický růst v nadcházejícím roce, který v Íránu začíná v březnu. Prezident dále řekl, že Írán potřebuje k posílení své ekonomiky zahraniční investice, a ubezpečil investory politickou a ekonomickou stabilitou své země.

Ten, kdo v dohodu (s mocnostmi o íránském jaderném programu) nevěřil, se mýlil, uvedl Rúhání podle agentur. \"Jen několik hodin poté, co dohoda vstoupila v platnost, vydaly různé (zahraniční) banky na 1000 úvěrových příslibů. To ukazuje, že všichni ti skeptici se mýlili,\" uvedl Rúhání.

Prezident však také upozornil, že Írán a USA neobnoví vzájemné hospodářské vztahy v plném rozsahu.

V íránském parlamentu dnes Rúhání označil jadernou dohodu a následné zrušení sankcí za \"zlatou stránku\" íránských dějin. Řekl, že se těší na hospodářskou budoucnost své země méně závislou na exportu ropy.

Šéf italské ropné společnosti Eni Claudio Descalzi dnes prohlásil, že zrušení ekonomických sankcí vůči Íránu pomůže Evropě diverzifikovat své energetické zdroje. Neobává se však toho, že by v dohledné době došlo k nadprodukci kvůli vstupu Íránu na globální trhy s ropou a plynem. Nejdřív totiž bude nutné mohutně investovat do zlepšení íránské infrastruktury.

Jako první velkou obchodní dohodu předznamenávající pravděpodobný nastávající investiční a obchodní rozmach oznámil Teherán v sobotu plán nakoupit 114 letadel za více než deset miliard dolarů (zhruba čtvrt bilionu Kč) od evropského výrobce Airbus.

\"Nohy íránské ekonomiky už nejsou svázány řetězy sankcí; je čas budovat a růst,\" napsal dnes Rúhání na twitteru.

Plán nakoupit airbusy podle agentury Reuters ukazuje potenciál největší ekonomiky v regionu s jejími 80 miliony obyvateli a ročním výkonem kolem 400 miliard dolarů (téměř deset bilionů korun). Jde o největší ekonomiku, která se zapojí do globálního obchodního systému od rozpadu Sovětského svazu, poznamenal Reuters.

V Íránu je nyní na pracovní návštěvě český ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek spolu s šedesátičlennou podnikatelskou misí. Ředitel sekce mezinárodních vztahů českého Svazu průmyslu a dopravy Lukáš Martin ČTK informoval, že v Teheránu byl dnes podepsán kontrakt o dodání 250 traktorů za pět milionů eur (cca 135 milionů korun) brněnské firmy Zetor Tractors íránské společnosti Tondak Tiz.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK