Index důvěry v německé hospodářství klesl na 10,2 bodu z prosincových 16,1 bodu. Pokles indexu byl nicméně mírnější, než očekávali ekonomové. Ti v anketě agentury Reuters lednovou hodnotu indexu v průměru odhadovali na 8,2 bodu.
\"Začátek nového roku poznamenaly turbulence na kapitálových trzích v Číně, které vedly i k výraznému poklesu na německém akciovém trhu,\" uvedl institut.
Předběžné údaje německého statistického úřadu minulý týden ukázaly, že hrubý domácí produkt Německa se loni zvýšil o 1,7 procenta. Jeho růst tak mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Německá ekonomika těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích. Spotřebitelské výdaje v Německu podporuje solidní situace na trhu práce. Státní výdaje zase tlačí vzhůru mimo jiné příliv uprchlíků, protože úřady musejí vynakládat peníze na jejich ubytování a integraci.
Svaz německého průmyslu (BDI) minulý týden předpověděl, že v letošním roce hospodářský růst v Německu zrychlí na téměř dvě procenta. Německou ekonomiku podle BDI podporují nízké ceny ropy, nízké úrokové sazby a slabý kurz eura k dolaru. Poslední prognóza německé vlády počítá na letošní rok s růstem ekonomiky o 1,8 procenta.