Eurokomisař v rozhovoru s Reuters Television rovněž uvedl, že centrální banky mají stále v zásobě opatření na podporu růstu světové ekonomiky. Dodal, že navzdory zpomalování čínské ekonomiky a propadu akcií neočekává v hospodářském výhledu eurozóny žádné výraznější změny.
Evropská komise loni v listopadu předpověděla, že hospodářský růst eurozóny v letošním roce zrychlí na 1,8 procenta z loňských 1,6 procenta. Aktualizovaný výhled zveřejní komise začátkem příštího měsíce.
\"Neočekávám v naší prognóze žádnou velkou změnu,\" uvedl Moscovici. Připustil však existenci hospodářských rizik spojených s možným rozpadem schengenského prostoru v důsledku uprchlické krize a s hlasováním Británie o vystoupení z Evropské unie.
Mezinárodní měnový fond (MMF) v úterý snížil odhad růstu globální ekonomiky na letošní i příští rok. Odhad letošního růstu v samotné eurozóně ale zvýšil, a to o 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Soukromá spotřeba podporovaná levnou ropu a nízkými úrokovými sazbami podle MMF v eurozóně kompenzuje zhoršující se výsledky zahraničního obchodu, které jsou důsledkem zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.
Hlavní ekonom MMF Maurice Obstfeld v úterý upozornil, že reakce finančních trhů na zpomalování hospodářského růstu v Číně a na pokles cen ropy je možná přehnaná. Akciové trhy v Asii a v Evropě dnes ale opět zamířily prudce dolů.
\"Nemyslím si, že se vrací finanční krize. Nemáme pocit, že čelíme kolapsu světové ekonomiky,\" prohlásil dnes Moscovici. \"Panují zde obavy a my je musíme brát v úvahu. Tyká se to zejména Číny, která prochází obtížnou a nejistou transformací,\" dodal.
Dopady vývoje v Číně na globální hospodářský růst však podle Moscoviciho budou jen omezené. \"Ještě omezenější bude podle mého názoru dopad na růst v Evropě, který je na tomto vývoji méně závislý,\" uvedl eurokomisař.