CNOOC uvedla, že v tomto roce plánuje vytěžit 470 až 480 barelů ropného ekvivalentu, což by bylo první snížení produkce od roku 1999. Loni produkce činila 495 barelů.
\"CNOOC je jedním z prvních velkých světových hráčů, který explicitně řekl, že sníží produkci,\" sdělil podle agentury Bloomberg ředitel poradenské společnosti Eurasia Group Michael Barron. \"To hodně vypovídá o tlaku, jaký současné ceny způsobují. Všechny další velké firmy omezily výdaje a samo sebou se rozumí, že někdy v budoucnu jim klesne i produkce,\" dodal.
Akcie CNOOC dnes na burze v Honkongu klesly o 6,1 procenta na 6,58 HKD, což je téměř sedmileté minimum. S akciemi firmy se obchoduje také na burze v New Yorku.
Ceny ropy klesají kvůli enormnímu převisu nabídky na trhu, vliv má ale i zpomalování růstu čínské ekonomiky po letech rychlé expanze. To zvyšuje nervozitu na světových trzích. Loni čínská ekonomika stoupla o 6,9 procenta, nejpomaleji za 25 let. Výpočty agentury Reuters ale ukázaly, že spotřeba ropy v zemi se navzdory zpomalování ekonomiky zvýšila o 2,5 procenta a vystoupila na nový rekord 10,3 milionu barelů denně.
Zatímco v červnu 2014 se barel takzvaného černého zlata, jak se ropě někdy říká, prodával za více než 100 dolarů, nyní stojí kolem 28 dolarů. Ceny přitom kvůli nadměrným zásobám suroviny stále klesají, dnes dopoledne vykazovaly propad o další tři procenta.