\"Jsou Řecku příznivě nakloněni a domnívají se, že Řecko pro ně může být branou pro obnovený vstup na evropský trh,\" řekl Skurletis agentuře Reuters. Dodal, že obě země mají tradičně velmi dobré vztahy.
Zástupci obou vlád se dnes rovněž zúčastnili jednání mezi činiteli největší řecké rafinerské společnosti Hellenic Petroleum a íránského státního ropného podniku NIOC. Hellenic Petroleum byla významným odběratelem íránské ropy, která se před zavedením sankcí proti Íránu v roce 2011 podílela na dovozu ropy do Řecka zhruba 20 procenty.
Společnost Hellenic Petroleum za dovoz ropy ještě Íránu dluží kolem 600 milionů dolarů (15 miliard Kč), které po vstupu sankcí v platnost nesměla uhradit. Podle Skurletise se obě strany shodly, že Hellenic Petroleum by svůj dluh nyní mohla splatit. Tento krok může otevřít cestu k posílení vzájemné spolupráce, řekl ministr. Dodal, že řecký premiér Alexis Tsipras plánuje v únoru návštěvu Íránu.
Írán před zavedením sankcí prodával evropským rafineriím v Řecku, Itálii a Španělsku až 800.000 barelů ropy denně. Spojené státy a Evropská unie o minulém víkendu oznámily, že končí se sankcemi, které byly zavedeny kvůli íránskému jadernému programu. Teherán hned nato nařídil zvýšit domácí těžbu ropy o půl milionů barelů denně.
Evropské společnosti zatím s nákupem íránské ropy nespěchají. Vyřešení právních otázek kolem zrušení sankcí totiž potrvá ještě týdny, uvedl Reuters.