Souhrnný index podnikatelské nálady v lednu klesl na 107,3 bodu z prosincových 108,6 bodu. Dostal se tak nejníže od loňského února. Propad indexu byl navíc mnohem výraznější, než očekávali analytici. Ti jeho lednovou hodnotu podle průzkumu agentury Reuters odhadovali v průměru na 108,4 bodu. \"Německé podniky jsou na začátku nového roku vystrašené,\" řekl agentuře Reuters ekonom Ifo Klaus Wohlrabe.
Hodnota indexu odráží postoj zástupců asi 7000 firem z celého Německa.
Německý list Der Spiegel minulý týden uvedl, že německá vláda snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky o 0,1 procentního bodu na 1,7 procenta. Největší evropská ekonomika by tak měla růst stejným tempem jako loni. Vláda aktualizovanou prognózu pro letošní rok oficiálně zveřejní ve středu. Loni hospodářský růst mírně zrychlil z předloňských 1,6 procenta a dosáhl nejprudšího tempa za poslední čtyři roky.
Výsledky průzkumu institutu ZEW z minulého týdne však ukázaly, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v lednu snížila. Na Německo má podle institutu nadále negativní dopad zpomalování hospodářského růstu v Číně a v dalších rozvíjejících se zemích.
Německá ekonomika nyní těží zejména z růstu spotřebitelských a státních výdajů. Ten kompenzuje slabší přínos mezinárodního obchodu, který je důsledkem zpomalování hospodářského růstu v rozvíjejících se zemích. Spotřebitelské výdaje v Německu podporuje solidní situace na trhu práce. Státní výdaje tlačí vzhůru mimo jiné příliv uprchlíků, protože úřady musejí vynakládat peníze na jejich ubytování a integraci.